Politycy Konfederacji spotkali się z radomszczanami

Politycy Konfederacji spotkali się z radomszczanami

W sobotę, 22 października w Miejskim Domu Kultury w Radomsku odbyło się spotkanie z Krystianem Kamińskim oraz Markiem Szewczykiem. Krystian Kamiński to poseł na Sejm RP z ramienia Konfederacji. Marek Szewczyk jest skarbnikiem Ruchu Narodowego.

- Przyjechaliśmy do Radomska z kolegą posłem mówić o władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej. Ja w swoim wystąpieniu chciałbym skupić się na funkcjonowaniu tej trzeciej władzy… władzy sądowniczej. Ona była kością niezgody z Unią Europejską, to władza sądownicza stała się pretekstem do niewypłacania środków w ramach Funduszu Odbudowy. Myślę, że wszyscy jesteśmy świadomi, że grzechem pierworodnym tej władzy był brak przeprowadzenia realnej lustracji, po przemianach w 1989 roku – mówił Marek Szewczyk.

Politycy Konfederacji proponują stworzenie instytucji ław przysięgłych, które orzekały by w sprawach dyscyplinarnych sędziów. To rozwiązanie według nich jest formą włączenia czynnika społecznego do polskiego sądownictwa. Konfederaci podkreślają, że niedopuszczalna jest sytuacja, w której to sędziowie osądzają swoich własnych kolegów po fachu.

- Nasza propozycja to wprowadzenie w postępowaniach dyscyplinarnych sędziów ławy przysięgłych. Była ona obecna w polskim prawodawstwie, ale została zlikwidowana przez stalinowskie władze po wojnie – mówił Szewczyk.

Więcej o:
konfederacja konfederacja radomsko łukasz koćwin
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE