Poligon na trasie Radomsko - Rozprza

Poligon na trasie Radomsko -  Rozprza

W styczniu, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. uruchomiły na linii Rozprza – Radomsko, poligon – odcinek linii do badania i testów ochrony przed wyładowaniami atmosferycznymi.

Poligon PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. uruchomiono w styczniu. Testy dotyczą układów ograniczników przepięć. To systemy, które mogą zwiększyć tzw. bezpieczeństwo elektrotechniczne, czyli ograniczyć np. negatywny wpływ wyładowań atmosferycznych
na urządzenia kolejowe.

- Przez dwa lata PLK będą monitorować awaryjność sieci trakcyjnej i urządzeń przytorowych na trasie Rozprza – Radomsko, to linia nr 1 z Warszawy do Częstochowy. Testowane urządzenia, układy ograniczników przepięć, zostały zamontowane na słupach sieci trakcyjnej. Są zabudowane w trzech różnych konfiguracjach. Dzięki temu możliwa będzie ocena kilku różnych sposobów ochrony urządzeń kolejowych przed skokowymi wzrostami napięcia. Nagłe zmiany napięcia mogą powodować usterki, a to łączy się z dodatkowymi procedurami bezpieczeństwa i może wymagać zmian w kursowaniu pociągów, wydłużenia czasu przejazdu – mówi o testach Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Na poligonie sprawdzona zostanie możliwość ograniczenia awaryjność sieci trakcyjnej i urządzeń przytorowych w porównaniu do sąsiednich odcinków linii, na których nie ma nowych urządzeń. Badania zaplanowano na dwa lata. Jeśli nowe rozwiązanie okaże się skuteczne, możliwe będzie zastosowanie na sieci kolejowej.

Więcej o:
pkp plk kolej
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE