Policyjna akcja „prędkość” w sobotę w całym kraju

Policyjna akcja „prędkość” w sobotę w całym kraju Fot. Łódzka Policja

W sobotę, 20 marca 2021 roku, policjanci ruchu drogowego przeprowadzą ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pn. „Prędkość”. Mimo iż nadrzędnym celem działań jest egzekwowanie od kierujących przestrzegania obowiązujących ograniczeń prędkości, policjanci zwracają uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.

Celem policyjnych działań jest ograniczenie liczby zdarzeń drogowych. W akcji wykorzystane są radiowozy oznakowane i nieoznakowane, również wyposażone w wideorejestratory oraz ręczne mierniki prędkości.

W 2020 roku kierujący pojazdami (głównie samochodami osobowymi) spowodowali ponad 2 tys. wypadków drogowych, w wyniku których zginęło 184 osób, a przeszło 2,5 tys. zostało rannych.

Główną przyczyną powstawania wypadków drogowych w 2020 roku w woj. łódzkim było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu co doprowadziło do śmierci 67 osób. Co istotne, jest ona groźna nie tylko dla kierujących i ich pasażerów, ale również dla pieszych. W przypadku potrąceń pieszych, nawet nieznaczne przekroczenie dopuszczalnej prędkości zmniejsza szanse przeżycia człowieka. Warto zaznaczyć również, że przy dużych prędkościach nawet najbardziej bezpieczny samochód nie daje kierowcy i pasażerom gwarancji na przeżycie.

Od 18 maja 2015 r. w Polsce obowiązuje przepis skutkujący zatrzymaniem prawa jazdy kierującemu, który przekroczył prędkość powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym. Na początku wejścia w życie tej regulacji zauważalne było znaczne zmniejszenie prędkości pojazdów w Polsce. Mniej było również zdarzeń drogowych skutkujących obrażeniami ciała bądź śmiercią. Niestety z biegiem lat intensywność oddziaływania przepisu na kierujących znacznie zmalała. W dwóch pierwszych miesiącach bieżącego roku odnotowaliśmy 225 tys. kontroli drogowych spowodowanych takim przekroczeniem prędkości.

Więcej o:
policja akcja prędkość kontrole
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE