Policjanci prowadzą akcję „Bezpieczna droga do szkoły”

Policjanci prowadzą akcję „Bezpieczna droga do szkoły” Fot. KPP Radomsko

Od początku roku szkolnego policjanci prowadzą działania w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły”. W okolicach placówek oświatowych można zobaczyć więcej policyjnych patroli. Funkcjonariusze przeprowadzają również spotkania z dziećmi i młodzieżą, w czasie których zapoznają uczniów z przepisami ruchu drogowego i zasadami bezpiecznego spędzania czasu w szkole oraz poza nią.

Niezmiennie od wielu lat z początkiem roku szkolnego policjanci prowadzą spotkania z dziećmi. 22 września 2022 roku zajęcia z grupą przedszkolaków przeprowadził asp. sztab. Wiesław Kuc.

- Zajęcia z policjantem są dla dzieci zawsze atrakcją. Mundurowi umiejętnie zachęcają dzieci do poznawania zasad ruchu drogowego. Niezwykle przydatna jest wiedza funkcjonariuszy z „drogówki”, którzy poza omówieniem najważniejszych przepisów, potrafią udzielić dzieciom porad praktycznych oraz wskazać najbardziej niebezpieczne miejsca w rejonie szkoły. Funkcjonariusze wyjaśniali przedszkolakom jak na drodze powinien zachowywać się pieszy, a jak rowerzysta. Przypomnieli także dzieciom o konieczności korzystania przez nie z pasów bezpieczeństwa oraz fotelików lub podstawek, kiedy podróżują jako pasażerowie w samochodzie. Doświadczenie pokazuje, że kształtowanie u dzieci właściwych nawyków, to żmudna praca, ale opłaca się ją wykonać, bo nawyki te zostają na całe życie – mówi Aneta Wlazłowska z Komendy Powiatowej Policji w Radomsku.

Policjanci przypominają rodzicom, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 Ustawy prawo o ruchu drogowym, dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych).

Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest noszenie elementów odblaskowych. Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni też pamiętać o tym, że dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni.

W ramach działań „Bezpieczna droga do szkoły” policjanci apelują:

  • Mamo, Tato – dziecko naśladuje twoje zachowania, daj więc dobry przykład swojej pociesze!
  • Nauczycielu – odkrywaj przed dziećmi bezpieczny świat, także w sferze ruchu drogowego!
  • Kierowco – uwaga w pobliżu szkół, zdejmij nogę z gazu!
Więcej o:
radomsko policja radomsko akcja bezpieczna droga do szkoły
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE