Policjanci i strażacy poszukiwali 74-letniego mężczyzny

Policjanci i strażacy poszukiwali 74-letniego mężczyzny

W czwartek, 14 września 2023 r. ok. godz. 21.15 policjanci otrzymali zgłoszenie o zaginionym 74-letnim mieszkańcu Huty Drewnianej w gminie Kobiele Wielkie.

Mężczyzna wyszedł na grzyby i stracił orientację w terenie. Na szczęście poszukiwania zakończyły się szczęśliwie.

- Mężczyznę już 10 minut od otrzymania zgłoszenia przywiózł sąsiad. 74-latek nie potrzebował pomocy medycznej – mówi Dariusz Kaczmarek, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Radomsku.

W poszukiwania zaangażowanych było 35 strażaków.

Policjanci przypominają. Sezon grzybobrania to szczególny okres, bo wraz z wysypem grzybów w lasach, rośnie ryzyko zaginięć. Nie wszyscy niestety znają lasy, do których się udają. Często wybierają się tam w pojedynkę przeceniając swój zmysł orientacji w terenie. Bezpieczeństwo podczas grzybobrania to nie tylko wiedza potrzebna do rozróżniania różnych gatunków grzybów, w tym przypadku jest to szersze pojęcie, związane również z profilaktyką zaginięć.

Las może okazać się niebezpieczny dla osób lekceważących zasady bezpieczeństwa. Do takich spacerów odpowiednio się przygotujmy. Wybierając się na grzybobranie, powiedzmy o tym rodzinie, aby wiedzieli, gdzie należy nas szukać. Zabierzmy ze sobą naładowany telefon komórkowy. Dzięki temu będziemy mogli skontaktować się z bliskimi, wezwać pomoc i poinformować, gdzie aktualnie przebywamy. Możemy też skorzystać z aplikacji, która pomoże odczytać naszą lokalizację i drogę powrotną do domu.

Na wycieczkę po terenach leśnych wybierajmy wczesną porę dnia. Pamiętajmy także o sprawowaniu właściwego nadzoru nad osobami, które są pod naszą opieką. Często na grzybobranie wybieramy się rodzinnie, są z nami dzieci, osoby starsze. Starajmy się zapobiegać sytuacjom, w których seniorzy samotnie wybierają się do lasu, zwłaszcza wtedy, kiedy wiemy, że mogą potrzebować pomocy medycznej lub nie są osobami samodzielnymi.

Zapamiętujmy też punkty odniesienia i charakterystyczne obiekty, które pomogą nam zorientować się w terenie. Zabierzmy elementy odblaskowe, które zwiększą naszą widoczność i ułatwią ewentualną akcję poszukiwawczą po zmroku. Miejmy przy sobie leki, które przyjmujemy na stałe, coś do picia i jedzenia, gdyż nie wiadomo, ile czasu spędzimy w lesie. Unikajmy samotnych leśnych wycieczek. Nie oddalajmy się od osób, z którymi wybraliśmy się na grzybobranie i nie traćmy ze sobą kontaktu wzrokowego. Nie znając terenu nie oddalajmy się od głównych duktów, swoich pojazdów lub przystanków komunikacji.

Warto być przygotowanym na zmianę pogody, dlatego podczas takich spacerów niezastąpiona będzie kurtka przeciwdeszczowa i wysokie nieprzemakalne obuwie.

Podejrzewając, że ktoś z naszych bliskich zgubił się w lesie, nie czekajmy do zmroku, natychmiast zaalarmujmy policjantów. Informacja o zaginięciu osoby  uruchamia działania służb mundurowych. Poszukiwania osoby zaginionej w dzień, kiedy jest dobra widoczność. eliminuje zagrożenie związane z wychłodzeniem organizmu, ułatwia policyjne czynności i daje większą szansę na szybkie, szczęśliwe zakończenie.

Więcej o:
policja radomsko zaginiony poszukiwania grzyby huta drewniana
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE