Policjanci apelują do seniorów o rozwagę

Policjanci apelują do seniorów o rozwagę Fot. pixabay.com

Mimo wielu akcji profilaktycznych wciąż zdarzają się przypadki oszustw metodą „na wnuczka”, czy „na policjanta”. Grupy przestępcze oszukują głównie starsze osoby i wyłudzają pieniądze, stanowiące wszystkie oszczędności seniorów.

Tylko w ostatnich dniach doszło na terenie województwa łódzkiego do kilku oszustw i kilkudziesięciu prób wyłudzenia oszczędności całego życia od seniorów przez osoby podszywające się pod policjantów lub przedstawicieli urzędów. Od 20 do 24 stycznia 2020 roku policjanci odnotowali między innymi przypadki przekazania gotówki na terenie Łodzi, gdzie starsi ludzie wręczyli przestępcom w dwóch przypadkach ponad 100 tysięcy złotych. Z kolei w Piotrkowie Trybunalskim fałszywy policjant wyłudził od pokrzywdzonych ponad 90 tysięcy złotych.

Na szczęście, dzięki świadomości starszych osób  większość prób ich oszukania kończy się  dla przestępców porażką. Starsi ludzie stali się bardziej czujni i wiedzą jak reagować, co niewątpliwie cieszy. Mimo wszystko wciąż dochodzi jeszcze do oszustw seniorów.

Policjanci przypominają, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, adwokatów, pracowników instytucji państwowych, dawno niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać kilku zasad:

- policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji,
- policja nigdy nie poprosi o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu,
- jeśli mamy jakąkolwiek wątpliwość , co do danych osoby dzwoniącej do nas czy podającej się za pracownika jakiejś instytucji, weryfikujmy to. Zgłaszajmy takie sytuacje policji, konsultujmy z rodziną,
- pamiętajmy, żeby nie dać się namówić na pozostawienie naszych pieniędzy w jakimś odosobnionym miejscu, nie wyrzucać ich przez okno, nie pozostawiać we wskazanym przez oszusta miejscu,
- nie udostępniajmy kodów, haseł czy danych do naszych kont bankowych nikomu czyjej tożsamości nie jesteśmy pewni i komu nie ufamy.
Przestrzeganie tych kilku zasad może uratować nasze, często długo odkładane, oszczędności życia.

info: KPP w Radomsku

Więcej o:
radomsko policja seniorzy ostrzeżenie metoda na wnuka oszustwa
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE