Policja podsumowała pierwszy miesiąc wakacji. Co działo się w powiecie radomszczańskim?

Policja podsumowała pierwszy miesiąc wakacji. Co działo się w powiecie radomszczańskim? Fot. www.lodzka.policja.gov.pl

Połowa wakacji już za nami. Pomimo dużego zaangażowania mundurowych, wielu apeli, działań i akcji policyjnych, na drogach województwa łódzkiego doszło do 248 wypadków drogowych w których zginęło 18 osób, a 273 zostały ranne, ujawniono 522 nietrzeźwych kierujących. Jak w policyjnych statystykach pierwszy miesiąc wakacji wypadł w powiecie radomszczańskim?

Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nadmierna prędkość i nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych to wciąż najczęstsze przyczyny wypadków drogowych. Grożą za to wysokie mandaty sięgające nawet kilku tysięcy złotych, ale cena za nieostrożność czy brawurę może być znacznie wyższa. Kierujący rozpoczynając jazdę powinien mieć świadomość, że odpowiada nie tylko za siebie, ale też za życie i zdrowie innych uczestników ruchu drogowego, bardzo często swoich bliskich.

- Mimo wzmożonej aktywności funkcjonariuszy i licznych kontroli trzeźwości zatrzymano 522 kierujących na „podwójnym gazie”. Ta liczba kierujących z jednej strony świadczy o dużym zaangażowaniu i skuteczności mundurowych, z drugiej powinna pobudzać do refleksji, że mimo wielu apeli tylu kierowców zdecydowało się na jazdę będąc pod wpływem alkoholu – mówi Aneta Błędniak-Kałka z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.

Na mapie wypadków ze skutkiem śmiertelnym w województwie łódzkim widać, aż 18 punktów. Każde nawet z pozoru błahe zignorowanie przepisów, brawura, zmęczenie mogą być przyczyną tragedii na drodze. Każda z tych kropek oznacza, że zginął tam czyjś syn, tata, córka, mama, przyjaciel. Wypadek ze skutkiem śmiertelnym to cierpienie i dramat dla rodzin i bliskich.

- Dbając o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego przypominamy wszystkim użytkownikom dróg o stosowaniu się do przepisów ruchu drogowego. Zarówno kierujący samochodami jak i jednośladami oraz piesi maja takie same prawa na drodze. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drogach zależy od nas samych. Wzajemny szacunek i zdrowy rozsądek pomoże każdemu bezpiecznie dotrzeć do celu – podkreśla Aneta Błędniak-Kałka.

Każdego lata policjanci apelują o rozwagę, mimo to od początku wakacji w zbiornikach wodnych na terenie województwa łódzkiego utopiły się 3 osoby. Czas spędzony nad woda wspaniale urozmaica letni wypoczynek, ale tylko pod warunkiem, że korzystamy z niej rozsądnie. Pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa nad wodą: nie wchodź do wody po alkoholu, nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich, pływaj w miejscach do tego wyznaczonych. Woda jest niebezpiecznym żywiołem. Pamiętaj o bezpieczeństwie swoim i najbliższych.

Pierwszy miesiąc wakacji w powiecie radomszczańskim

- Od 23 czerwca do 31 lipca w powiecie radomszczańskim doszło do 16 wypadków. Śmierć poniosła jedna osoba, 21 osób zostało rannych. Odnotowaliśmy 88 kolizji. 23 kierujących zostało zatrzymanych pod wpływem alkoholu. Ujawniliśmy blisko 1 tys. kierujących, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość. A właśnie przekroczenie prędkości, jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych oraz kolizji – informuje Dariusz Kaczmarek, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Radomsku.

Więcej o:
radomsko policja radomsko powiat radomszczański wakacje wypadki podsumowanie wakacji statystyki
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE