Policja ostrzega przed oszustwami „na BLIK-a”

Policja ostrzega przed oszustwami „na BLIK-a” Fot. pixabay.com

Policjanci ostrzegają przed wyłudzeniami z wykorzystaniem systemu płatności mobilnych (BLIK). Oszuści podszywają się pod znajomych na portalach społecznościowych i piszą pilną prośbę o pożyczkę. Za pomocą wyłudzonego kodu do płatności mobilnej okradają konto osoby oszukanej. Policja przypomina, by nikomu nie udostępniać danych do kont bankowych.

Na czym polega oszustwo metodą na BLIK?

Oszuści podszywają się pod osobę znajomą, którą mamy w swoich kontaktach w komunikatorze. Wysyłają nam wiadomość, że przydarzyła im się trudna sytuacja np. zgubiony portfel, skradziona torebka, brak pieniędzy na powrót do domu, itp. Znajomy obiecuje, że odda pieniądze jeszcze tego samego dnia albo następnego.

Pożyczka jest „prosta”, a oszust nie prosi nigdy o dużą sumę. Musimy tylko zalogować się do swojego banku i w aplikacji wygenerować kod do płatności telefonem, a następnie przesłać go „znajomemu”. To zajmuje kilka minut, a ten kod wystarczy żeby oszust natychmiast wypłacił pieniądze z bankomatu.

W przeciągu ostatnich kilku miesięcy ofiarami oszustów padło kilkanaście mieszkańców powiatu kutnowskiego.

Policja przestrzega. Jeśli otrzymujemy prośbę o pożyczkę nie działajmy pochopnie. Trzeba sprawdzić czy osoba, która do nas napisała lub której prośba dotyczy rzeczywiście potrzebuje naszej pomocy i najlepiej do tej osoby zadzwonić.

(info: Łódzka Policja)

Więcej o:
policja blik oszustwo wyłudzenie
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE