Policja apeluje o ostrożność podczas internetowych zakupów

Policja apeluje o ostrożność podczas internetowych zakupów Fot. pixabay.com

W ostatnim czasie radomszczańscy policjanci otrzymali zgłoszenia dotyczące oszustw związanych z kupnem przedmiotów w Internecie. Mundurowi ponawiają apel o zachowanie ostrożności oraz stosowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci.

Oszukani mieszkańcy najczęściej kupowali towary na internetowych platformach handlowych i pomimo dokonywania wpłat na konta sprzedających, ich zamówienia nie zostały dostarczone.

- Zaistniałej sytuacji nie mogli jednak wyjaśnić, ponieważ kontakt ze sprzedawcami urwał się, a zwrot pieniędzy nie nastąpił. Tak było w przypadku nieudanych zakupów m.in. elektroniki, która w ogóle nie dotarła do nowych właścicieli – mówi Dariusz Kaczmarek, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Radomsku.

Robiąc zakupy przez Internet, zachowaj ostrożność, ponieważ nie brakuje nieuczciwych sprzedawców, którzy w łatwy i szybki sposób chcą osiągnąć zysk.

•    Nie reaguj na tzw. super okazje i nie poddawaj się presji czasu.
•    Uważaj na fałszywe sklepy internetowe. Zamawiając wybrany przedmiot, zwróć uwagę na sprzedającego (jak długo widnieje w serwisie, ilu użytkowników korzystało z jego usług, czy ma pozytywne opinie itp.) oraz czytaj dokładnie opis aukcji i regulamin sklepu, z usług którego zamierzasz skorzystać.
•    Zanim wpłacisz pieniądze na wskazane konto, rozważ bezpieczniejszą opcję płatności przy odbiorze.
•    Gromadź całą korespondencję prowadzoną ze sprzedającym, bo w przypadku oszustwa jest ona bezcennym dowodem.
•    Po otrzymaniu przesyłki koniecznie sprawdź, czy towar jest zgodny z zamówieniem. Jeśli nie, skontaktuj się ze sprzedającym, by wykluczyć ewentualną pomyłkę. Kiedy mimo prób to się nie udaje albo gdy odeślesz zakupiony towar, a nie otrzymasz zwrotu pieniędzy, poinformuj o tym fakcie Policję.
•    Unikaj robienia zakupów w miejscach publicznych za pomocą tabletu lub smartfona w otwartej sieci internetowej. W ten sposób zmniejszysz ryzyko dostania się Twoich danych w niepowołane ręce.
•    Często zmieniaj hasła, które wprowadzasz, logując się do serwisów internetowych, by zminimalizować ryzyko włamania się na konto i długotrwałego wykorzystania hasła przez osobę, która się pod Ciebie podszywa.

Więcej o:
radomsko policja radomsko zakupy internet zakupy przez internet apel oszustwa
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE