Podwyżki cen gazu. Rachunki za gaz wzrosną trzeci raz w tym roku

Podwyżki cen gazu. Rachunki za gaz wzrosną trzeci raz w tym roku Fot. Urząd Regulacji Energetyki

16 września prezes Urzędu Regulacji Energetyki na wniosek PGNiG OD zatwierdził trzecią w tym roku zmianę taryfy tej spółki.

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził podwyżkę ceny gazu. Wrześniowa zmiana taryfy - dwie poprzednie zatwierdzone zostały w kwietniu i lipcu - oznacza wzrost cen paliw gazowych o 7,4 proc.

O ile wzrosną rachunki?

Odbiorcy w gospodarstwach domowych obsługiwani przez PGNiG OD, oprócz wskazanych powyżej cen gazu i opłat abonamentowych (obrót), ponoszą opłaty za jego transport (dystrybucję) - ze względu na skalę działania Polskiej Spółki Gazownictwa, najczęściej wg taryfy tej spółki. Skutek wprowadzenia zmiany taryfy dla płatności kompleksowych (łącznie za gaz i jego dostawę) będzie zatem niższy niż w przypadku cen gazu, ze względu na niezmienione stawki opłat abonamentowych oraz za usługę dystrybucji paliw gazowych.

Dla statystycznego odbiorcy w grupie W-1.1 zużywającego paliwo gazowe do przygotowania posiłków, płatność za gaz będzie wyższa o 3,36 proc., co oznacza kwotowy wzrost o 0,72 zł miesięcznie. Dla odbiorców z grupy W-2.1 płatność wrośnie o 4,63 proc. i wyniesie 4,48 zł miesięcznie. Natomiast odbiorcy zużywający większe ilości paliwa tj. ogrzewających także mieszkania gazem (grupa taryfowa W-3.6) zapłacą o 13,76 złotych miesięcznie więcej (wzrost płatności o 4,89 proc.).

Jak czytamy na głównej stronie Urzędu Regulacji Energetyki, powodem zmiany taryfy jest wzrost kosztów zakupu gazu na Towarowej Giełdzie Energii, gdzie od początku roku - podobnie jak na pozostałych rynkach europejskich – obserwowany jest stały wzrost cen gazu. TGE stanowi główne źródło pozyskania paliwa gazowego przez PGNiG OD. Z uwagi na fakt, że PGNiG OD systematycznie kontraktuje zakup gazu, cena paliw gazowych oraz dynamika ich zmian w taryfie nie jest tożsama z cenami produktów i ich dynamiką obserwowaną na TGE.

Więcej o:
Podwyżka cen gazu podwyżki gazu podwyżki cen gazu w Polsce
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE