Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza „Kamil” w Strzałkowie już otwarta

W Strzałkowie w poniedziałek, 4 listopada dokonano oficjalnego otwarcia Placówki Opiekuńczo - Wychowawczej „Kamil”. Docelowo w placówce będzie przebywało czternaścioro dzieci, które wprowadzą się tam już w tym tygodniu.

To dyrekcja Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Radomsku wystąpiła z pomysłem utworzenia tego typu placówki, której do tej pory na terenie powiatu radomszczańskiego nie było.

Całodobową opiekę i wychowanie, zaspokojenie niezbędnych potrzeb, w szczególności: emocjonalnych, rozwojowych, zdrowotnych, bytowych, społecznych i religijnych, znajdą tam dzieci pozbawione z różnych powodów pieczy rodzicielskiej. Pobyt podopiecznych z zasady ma tam charakter przejściowy - do czasu powrotu dziecka do rodziny naturalnej lub umieszczenia w innych formach rodzinnej pieczy zastępczej. Projekt został zaakceptowany przez Zarząd oraz Radę Powiatu Radomszczańskiego.

– Takie placówki nigdy nie powinny powstawać, dlatego że miejsce każdego dziecka jest w domu rodzinnym. Jednak życie pisze różne scenariusze i z różnych powodów dzieci pozbawiane są opieki rodzicielskiej. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że taka placówka na terenie powiatu powstała. Wszystkim życzę dużo siły i pogody ducha. Trzeba pracować tak żeby stworzyć namiastkę prawdziwej rodzinnej atmosfery. Życzę też wytrwałości, aby tym dzieciakom było, jak najlepiej i aby troska na zawsze zniknęła z ich twarzy
- mówiła podczas otwarcia starosta Beata Pokora.

Placówka mieści się w domu jednorodzinnym w Strzałkowie, gdzie wcześniej działał Rodzinny Dom Dziecka. Przed jej otwarciem niezbędne było przeprowadzenie prac remontowych i adaptacyjnych. Wnętrza zostały pomalowane, wstawiono nowe drzwi, po przebudowie najniższej kondygnacji powstała świetlica. Na nowych lokatorów, którzy wprowadzą się w tym tygodniu czekają pokoje wyposażone w niezbędne meble (m. in. biurka, łóżka i szafki) oraz zestawy komputerowe i sprzęt rtv.

Docelowo nad rozwojem i bezpieczeństwem 14 dzieci w różnym wieku czuwać ma sześciu wychowawców, pracownik socjalny i psycholog. Dyrektorem placówki (wyłonionym w drodze konkursu) jest Klaudia Olas, która ma kilkunastoletnie doświadczenie w pracy z młodzieżą.

POW „Kamil” zapewni mieszkającym tam dzieciom bardzo szeroki zakres opieki. Praktycznie ma być jak w dużej rodzinie, a opiekunowie spędzać będą z swoimi podopiecznymi całą dobę. Wspólnie mają robić zakupy, sprzątać, wykonywać szereg domowych czynności takich jak pranie czy gotowanie.

Placówka pozytywnie przeszła niezbędne kontrole. Zgodę na jej funkcjonowanie wydał Wojewoda Łódzki. Koszty funkcjonowania POW szacuje się na ok. 900 tys. złotych rocznie.

W uroczystości otwarcia placówki uczestniczyli przedstawiciele władz Powiatu Radomszczańskiego: starosta Beata Pokora, Przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Zygma, wicestarosta Jakub Jędrzejczak, Członkowie Zarządu Powiatu Ewa Gajzler i Fabian Zagórowicz, Skarbnik Powiatu Jan Gustalik, Kierownik Oddziału ds. Rodziny Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego Barbara Szczepańska oraz wójt gminy Radomsko Roman Radczyc.

Więcej o:
strzałków placówka opiekuńczo-wychowacza kamil starostwo powiatowe radomsko pcpr radomsko kamil placówka opiekuńcza
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE