Radomsko, Łódzkie -2.2o Sobota, 23 Lutego 2019
Autopromocja redakcja

Płacili za zakupy znalezioną kartą płatniczą

Alert 112
Jacek Paszewski

Nawet 10 lat pozbawiania wolności grozi dwóm nastolatkom w wieku 17 i 18 lat za przywłaszczenie cudzej karty i dokonywanie za jej pomocą płatności. Kupowali min. alkohol i przekąski.

Kartę zgubiła 16 listopada, mieszkanka Radomska. Następnego dnia z jej konta zniknęło kilkaset złotych. Kobieta niezwłocznie powiadomiła policję. Podczas składania zawiadomienia stwierdziła, że kartę oraz telefon miała w tej samej kieszeni. Kiedy wyjmowała z kieszeni telefon nie zauważyła jak karta płatnicza wypadła. Sprawą zajęli się kryminalni.

- Policjanci szybko wytypowali ewentualnych sprawców. Są nimi dwaj mieszkańcy Radomska w wieku 18 i 17 lat. Podczas przesłuchania, które miało miejsce 22 listopada, młodzi mężczyźni opowiedzieli policjantom o okolicznościach przywłaszczenia karty oraz płatnościach jakich dokonali przy jej użyciu. Okazało się, że młodzieńcy zapłacili cudzą kartą za alkohol i przekąski. Starszy z nich usłyszał pięć zarzutów a 17 – latek osiemnaście – mówi w rozmowie z naszym portalem kom. Aneta Wlazłowska z policji w Radomsku.

Wszystkie zarzuty związane są z przywłaszczeniem karty płatniczej, a następnie posłużenia się nią poprzez wielokrotne jej przybliżenie do terminalu. Tym samym, włamania się do rachunku bankowego właściciela karty w celu dokonania płatności za określony towar. Za kradzież z włamaniem grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

- Apelujemy do mieszkańców, aby w przypadku utraty czy kradzieży dokumentów, karty bankomatowej jak najszybciej poinformowali placówkę bankową lub inną instytucję, która wydała dokument. W takich przypadkach dużą rolę odgrywa czas. Pamiętajmy, aby nie zapisywać na kartach bankomatowych kodów PIN oraz nie nosić ich razem z kartą. Nie pozwólmy, aby nieuczciwy znalazca pozbawił nas oszczędności czy posłużył się naszymi dokumentami – dodaje kom. Wlazłowska.

komentarze