Piotrkowianie wybierają polskich pisarzy

Piotrkowianie wybierają polskich pisarzy Fot. UM Piotrków Tryb.

Literatura kobieca i kryminał po te gatunki piotrkowianie sięgali najczęściej w 2020 roku. Listę najpoczytniejszych autorów przygotowała Miejska Biblioteka Publiczna w Piotrkowie Trybunalskim.

Ałbena Grabowska to autorka, po której książki w minionym roku najchętniej sięgali piotrkowianie. Autorka ma bułgarskie korzenie - zauważalne nie tylko w jej wyjątkowym imieniu, ale i twórczości literackiej. Pisze zarówno książki dedykowane najmłodszym czytelnikom, jak i powieści obyczajowe, cieszące się duża popularnością wśród dorosłych czytelników. Najbardziej znanymi tytułami autorski są książki takie, jak: cykl „Stulecie Winnych”, powieść „Lot nisko nad ziemią” czy „Coraz mniej olśnieni”. Autorka ceniona jest za interesujący styl, ciekawie budowane fabuły oraz doskonale nakreślone rysy psychologiczne postaci. Dzięki temu, jej książki cieszą się dużą popularnością - przede wszystkim wśród czytelniczek.

Na drugim miejscu znalazła się Katarzyna Michalak jedna z najpopularniejszych polskich autorek. Karierę pisarską zaczęła w 2008 roku i do dzisiaj napisała już ponad 40 książek, reprezentujących nurt literatury kobiecej. Napisała m.in.: Serię Mazurską („Gwiazdka z nieba”, „Promyk słońca”, „Kropla nadziei” i „Trzy życzenia”), czy też Trylogię Autorską („Pisarka”, „Zagubiona”, „Marzycielka”). Wątki romantyczne i obyczajowe znajdują się również w Serii Owocowej („Rok w Poziomce”, „Powrót do Poziomki”, „Lato w Jagódce” oraz „Spełnienia marzeń!”) czy Jabłoniowej Trylogii („W imię miłości”, „Wiśniowy Dworek” i „Dla Ciebie wszystko”). Powieści te opowiadają o miłości, problemach, cierpieniu, ale i radości oraz pokonywaniu przeciwności losu.

Ostatnie miejsce na podium zajął Remigiusz Mróz, który napisał blisko 40 książek, w tym wiele bestsellerów, przetłumaczonych na kilka języków. Jego powieści kryminalne, porównywane są do twórczości takich autorów jak Jo Nesbø czy Stieg Larsson. Ale Remigiusz Mróz to autor nie tylko książek kryminalnych – część jego twórczości można zakwalifikować do powieści historycznych, science fiction czy thrillerów i horrorów. Ciągłe napięcie, intrygi i częste zwroty akcji, a to wszystko dokraszone bystrym komentarzem na tematy społeczne – to cechy charakterystyczne twórczości tego autora. Prywatnie jest doktorem nauk prawnych, ze specjalizacją prawa konstytucyjnego, z kilkoma artykułami naukowymi na koncie. Według badań m.in. Biblioteki Narodowej i Nielsen BookScan jest najpopularniejszym polskim żyjącym autorem.

Oferta biblioteczna MBP to zbiory liczące ponad 260 tysięcy jednostek (książek, czasopism oraz zbiorów specjalnych), z których korzysta 22500 czytelników. Wiodącymi czytelnikami są dorośli, którzy w minionym roku odwiedzili siedzibę główną częściej niż w roku 2019 i wypożyczyli o ponad 20 tys. książek więcej.

(info: UM Piotrków Tryb.)

Więcej o:
piotrków trybunalski biblioteka piotrków książki
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE