Piotrków Tryb.: zdrożeją opłaty za śmieci

Piotrków Tryb.: zdrożeją opłaty za śmieci Fot. UM Piotrków Tryb.

Znane są już wyniki przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenu Piotrkowa Trybunalskiego, od którego zależy wysokość stawki za śmieci. Od 1 stycznia 2021 roku mieszkańcy zapłacą więcej.

W Urzędzie Miasta rozstrzygnięto przetarg na odbiór odpadów. Nowa umowa obowiązywać będzie od 1 stycznia, przez cały 2021 rok. W sektorze pierwszym i trzecim śmieci odbierać będzie firma Remondis, a w II sektorze – tak jak do tej pory – będzie to firma Ekom.

Na podstawie wyników przetargu miasto musi ustalić stawkę za śmieci. Wiadomo już, że będzie ona wyższa.

Kwota, jaką piotrkowianie zapłacą za śmieci jest całkowicie uzależniona od ofert złożonych w przetargu.

- Mówiąc krótko, miasto jest cenobiorcą. Jesteśmy zakładnikiem systemu i de facto mamy związane ręce. Kluczową rolę odgrywa tutaj Ministerstwo Klimatu, które ustala tzw. opłatę środowiskową. Ta nakładana jest na firmy prowadzące składowiska odpadów. „Śmieciowiska” zmuszone płacić większe opłaty znacząco podwyższają ceny za odbiór tony odpadów od firm, a to bezpośrednio przekłada się na ceny zaoferowane przez te firmy w przetargu. I co za tym idzie rola Rady Miasta ogranicza się jedynie do zatwierdzenia stawek - tłumaczy wiceprezydent Piotrkowa Trybunalskiego, Adam Karzewnik i przypomina, że system - co do zasady - ma się bilansować.

Jak podkreślają urzędnicy, zmiany stawek opłat za śmieci należało się spodziewać. Doświadczenia innych samorządów pokazują, że ceny drastycznie rosną wszędzie, a wiele gmin w województwie łódzkim ma już ceny powyżej 30 złotych za śmieci segregowane od osoby.

- Na wzrost stawki wpływ mają także wnioski mieszkańców. Zgodnie z sugestiami piotrkowian zwiększyliśmy częstotliwość odbioru niektórych odpadów, a to w sposób oczywisty wpływa na ceną zaoferowaną przez firmy – podsumowuje Dorota Kosterska, kierownik Referatu Gospodarowania Odpadami Komunalnymi, zaznaczając, że dokładana stawka nie została jeszcze obliczona.

- Trwa kalkulacja cen na podstawie zwycięskich ofert, ale nie ulega wątpliwości, że będzie ona wyższa niż do tej pory – wyjaśnia Dorota Kosterska.

(info: UM Piotrków Tryb.)

Więcej o:
piotrków trybunalski urząd miasta piotrków opłaty za śmieci przetarg stawki za odbiór odpadów
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE