Piotrków Tryb.: sześciu chętnych do rewaloryzacji parku Belzackiego

Piotrków Tryb.: sześciu chętnych do rewaloryzacji parku Belzackiego Fot. UM Piotrków Tryb.

Przed Urzędem Miasta w Piotrkowie Trybunalskim bardzo ważna inwestycja w zielone płuca miasta – rewaloryzacja zabytkowego parku Belzackiego. W magistracie otwarto oferty w przetargu.

W postępowaniu złożono sześć ofert, a pięć z nich mieści się w kwocie, którą miasto zaplanowało na inwestycję.

- W najbliższych dniach trwać będzie standardowa procedura polegająca na sprawdzeniu i zweryfikowaniu ofert oraz dosłaniu potrzebnych dokumentów. Dopiero po dopełnieniu wszystkich niezbędnych formalności oraz ocenie ofert poznamy wykonawcę prac – wyjaśniają urzędnicy.

Inwestycja zakłada przywrócenie świetności tego urokliwego miejsca. Po przeprowadzonej inwestycji zmieni się tu niemal wszystko.

Rewaloryzacja zieleńca zakłada m.in. budowę nowych oraz przebudowę istniejących alejek. W miejscu, w którym kiedyś miał znajdować się zabytkowy dworek, stanie portyk. Pojawią się także: altana, belwederek, trejaże oraz pergole.

W ramach zagospodarowania terenu przewidziano także budowę letniej sceny, która znajdzie się przy budynku przewidzianym jako siedziba klubu młodzieżowego. Obok znajdzie się automatyczna toaleta podobna do tej, która stanęła na placu Niepodległości.

Nie zabraknie również urządzeń do zabawy i ćwiczeń tj. placu zabaw oraz siłowni plenerowej. Całość uzupełnią ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery oraz latarnie parkowe. Przewidziano również remont kładki, budowę pomostu oraz podestu widokowego z leżakami.

Bardzo ważnym elementem prac będzie pielęgnacja i urządzenie zieleni, w tym specjalna aranżacja roślinności, w miejscu lokalizacji dawnego dworu. Znajdzie się miejsce na łąkę kwietną o powierzchni 800 metrów kwadratowych.

Projekt zakłada m.in. posadzenie 45 drzew, ponad 2,5 tys. krzewów oraz 7 tys. rośliny bylinowych.

Zgodnie z założonym harmonogramem inwestycja mam być gotowa do połowy lipca 2022 roku, choć roboty w zakresie wniosku do WFOŚ (tj. w obrębie obszar zabytkowego parku) – do 30.10.2021 r.

Rewaloryzacja parku Belzackiego będzie możliwa m.in. dzięki wieloletnim staraniom miasta o dofinansowanie tej inwestycji. Dzięki dobrze przygotowanej dokumentacji, świetnemu projektowi pozyskaliśmy dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi ponad 5 mln złotych na realizację prac (dotacja 3.241.397 zł, pożyczka 2.160.952 zł).

(info: UM Piotrków Tryb.)

Więcej o:
piotrków trybunalski urząd miasta piotrków rewitalizacja park belzackiego
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE