Piotrków Tryb.: rekordowy rok miejskiej pasieki

Piotrków Tryb.: rekordowy rok miejskiej pasieki Fot. UM Piotrków Tryb.

Aż 75 litrów miodu zebrano w tym roku z piotrkowskiej pasieki. Miejskie ule to nie tylko miód, ale przede wszystkim ekologia i troska o ekosystem.

„Jeśli wyginą pszczoły, człowiekowi zostaną cztery lata istnienia” – tak o tych pracowitych i nieocenionych dla ziemskiego ekosystemu stworzeniach mówił Albert Einstein. Dziś, kiedy troska o ekologię jest tak ważna, w Piotrkowie Trybunalskim pamiętamy o ogromnej roli, jaką pszczoły odgrywają w przyrodzie.

- Jednym z najważniejszych elementów proekologicznych postaw jest troska o te owady, bez których przyroda praktycznie nie mogłaby istnieć – podkreśla prezydent Piotrkowa Trybunalskiego, Krzysztof Chojniak, który w ostatnich dniach odwiedził miejską pasiekę.

- Ten rok był rekordowy pod względem ilości zbiorów. Pszczoły wypracowały aż 75 litrów miodu – relacjonował podczas spotkania z prezydentem Piotr Robaszek, prezes Rejonowego Koła Pszczelarzy w Piotrkowie Tryb., który opiekuje się miejską pasieką.

Miejska pasieka przy Stacji Uzdatniania Wody przy ul. Żwirki działa od 2017 roku. Przez te lata zebrano z niej ponad 260 litrów miodu, który rozdawany jest - w formie upominków - przy różnych okazjach, m.in. podczas organizowanego cyklicznie w naszym mieście Piotrkowskiego Święta Miodu, targów promocyjnych, czy też dla oficjalnych delegacji odwiedzających miasto.

Jednak nie produkcja miodu była przyczyną, dla której miasto zdecydowało się na stworzenie miejskiej pasieki.

- My, piotrkowianie również chcemy pokazać, że żyjemy w zgodzie z naturą i propagować postawy proekologiczne wśród mieszkańców naszego miasta – mówił podczas otwarcia miejskiej pasieki prezydent Krzysztof Chojniak.

- Nie muszę nikogo przekonywać, że bez tych małych stworzeń nie jest możliwie prawidłowe funkcjonowanie ekosystemu, którego częścią jest także człowiek. Warto zapraszać pszczoły do swoich ogrodów, gdyż odwdzięczą nam się nie tylko miodem, ale także bardziej bujnymi plonami, rozwojem parków, ogrodów i innych zielonych terenów – podkreślał prezydent.

Śladem Piotrkowa Trybunalskiego podążyły inne samorządy, a kolejne pasieki powstały także w naszym mieście. Inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony Rodzinnych Ogrodów Działkowych, a od 2019 roku pasieka funkcjonuje na dachu galerii Focus Mall.

- Pszczoły to niezwykle pożyteczne owady, które są niezbędne da zachowania bioróżnorodności. Dzięki tworzeniu pasiek w przestrzeni publicznej, możemy uświadamiać, jak ogromne znaczenie odgrywają pszczoły w przyrodzie i gospodarce człowieka – podkreśla Piotr Robaszek.

(info: UM Piotrków Tryb.)

Więcej o:
piotrków trybunalski urząd miasta piotrków pasieka miejska piotrków
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE