Piotrków Tryb.: pomoc dla Petrinji

Piotrków Tryb.: pomoc dla Petrinji Fot. UM Piotrków Tryb.

TIR wypełniony kilkunastoma tonami artykułów potrzebnych mieszkańcom partnerskiego miasta Petrinja, dotkniętego trzęsieniem ziemi, wyruszył z Piotrkowa Trybunalskiego.

Chorwacka Petrinja od października 2019 roku jest oficjalnym miastem partnerskim Piotrkowa Trybunalskiego. Pod koniec roku Petrinję spotkała wielka tragedia – trzęsienie ziemi. Skutki kataklizmu są katastrofalne, a miasto jest bardzo zniszczone. Z pomocą dla chorwackich przyjaciół pośpieszyli także piotrkowianie.

Od kilku dni trwała zbiórka m.in. kocy, śpiworów, żywności trwałej, materiałów budowalnych oraz odzieży – czyli rzeczy, które w tej chwili w Perinji są najbardziej potrzebne. Zbiórkę organizowało Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Młodzieży HARC. W akcję włączył się także Urząd Miasta, który oprócz sfinansowania transportu darów przekazał także część swoich zapasów.

- Jesteśmy w stałym kontakcie z władzami Petrinji i zbieramy informacje na temat aktualnych potrzeb. Choć na ten moment potrzebne jest niemal wszystko - mówił podczas briefingu prasowego prezydent Krzysztof Chojniak dziękując wszystkim firmom, instytucjom i prywatnym osobom, które zaangażowały się w pomoc.

Miasto, oprócz pomocy materialnej (śpiwory, koce oraz łopaty) sfinansowało również koszty transportu darów do Petrinji.

W samochodzie ciężarowym, który wyruszył do Chorwacji znalazło się ponad 10 tys. artykułów ważących kilkanaście ton – łącznie ponad 400 paczek - wyliczali przedstawiciele Stowarzyszenia HARC, organizującego akcję.

- Zbiórka trwała dwa tygodnie. Chcieliśmy jak najszybciej wysłać najpotrzebniejsze rzeczy. Pracy było sporo, ale darów przybywało bardzo dużo i to w szybkim tempie. Praktycznie cała nasza siedziba była zastawiona paczkami. Jesteśmy tym bardzo mile zaskoczeni - relacjonowała Kalina Mielczarek z HARC.

Na briefingu obecni byli także właściciele firm Vitro-Cer-Tech sp. z.o.o. oraz Vitrobudowa Sp.z.o.o, którzy dla Petrinji przekazali 11 palet artykułów budowlanych.

- Produkujemy chemię budowlaną i materiały budowlane. Kiedy usłyszeliśmy o tej tragedii zdecydowaliśmy się przekazać część naszych artykułów. Są tam m.in. cegły, zaprawy, dachówka czy płytki klinkierowe, także produkty bardzo potrzebne do odbudowy miasta – mówiła Agnieszka Bijak, reprezentująca obie firmy.

Wszystkie osoby, które chciałyby pomóc partnerskiemu miastu mogą to jeszcze zrobić przekazując datki poprzez zbiórkę organizowaną przez chorwacki Czerwony Krzyż. Informację na ten temat można znaleźć na stronie ambasady Chorwacji.

(info: UM Piotrków Tryb.)

Więcej o:
piotrków trybunalski pomoc dla miasta partnerskiego dary chorwacja trzęsienie ziemi
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE