Piotrków Tryb.: plenerowa wystawa o życiu Karola Wojtyły

Piotrków Tryb.: plenerowa wystawa o życiu Karola Wojtyły Fot. UM Piotrków Tryb.

W Roku Papieskim obchodzonym z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II oraz 42. rocznicy wyboru Polaka na Stolicę Piotrową, w Piotrkowie Trybunalskim przygotowana została wystawa plenerowa. Ekspozycję można obejrzeć na parkanie przy placu Zamkowym 4.

Wystawa „Karol Wojtyła. Narodziny” zabiera w podróż po przełomowych momentach życia papieża Jana Pawła II. Zobaczymy plansze od narodzin małego Lolka, poprzez poznanie dorosłego Karola z czasu studiów, okupacji i pracy fizycznej w zakładach Solvay, po obserwację powołania kapłańskiego, biskupstwa i obchodów Milenium Chrztu Polski, a także wyprawy kajakowe biskupa Wojtyły organizowane wspólnie z młodzieżą akademicką. Na kolejnych segmentach wystawy, widz wita nowego papieża na balkonie Bazyliki św. Piotra, przygląda się jego działalności w czasie pontyfikatu, a w końcu towarzyszy mu w chorobie i ostatnich chwilach.

Ekspozycja składa się z 10 plansz, na których wykorzystano fotografie pochodzące zarówno od osób prywatnych, instytucji, agencji, jak i ze zbiorów Centrum Myśli Jana Pawła II. Celem prezentacji jest przypomnienie postaci, która wpłynęła na bieg historii kościoła i świata oraz pokazanie bogactwa jego życia, osobowości i myślenia.

(info: UM Piotrków Tryb.)

Więcej o:
piotrków trybunalski muzeum piotrków wystawa karol wojtyła
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE