Piknik integracyjny dzieci i seniorów RUTW SAN

Piknik integracyjny dzieci i seniorów RUTW SAN

We wtorek, 27 sierpnia w placówce wsparcia dziennego MOPS, przy ulicy Narutowicza w Radomsku zorganizowano piknik integracyjny dzieci i młodzieży z seniorami z Radomszczańskiego Uniwersytetu III Wieku. Uczestnicy pikniku spędzili wspólnie czas na zajęciach, poprzez które mogli lepiej się poznać.

Powodem do zorganizowania pikniku były prowadzone przez Radomszczański Uniwersytet III Wieku projekty z województwa łódzkiego, polegające na integracji seniorów z młodzieżą w ramach „Senior wolontariusz - lider zmian społecznych”. To m.in. „Zegar tyka a czas leci w miłym tonie zaśpiewajmy razem” oraz „Urodziny świętego Mikołaja by dotrzeć do imienin”. Dzisiejsze spotkanie było połączeniem obu tych inicjatyw.

- Przygotowania do projektów rozpoczęły się od szkolenia w Spale. W listopadzie zbierze się kapituła, która wyłoni zwycięzców. Prowadzimy teraz dwa oddzielne projekty. Pierwszy związany ze św. Mikołajem jest robiony przez fundację i dotyczy integracji dzieci i seniorów. W jego ramach odbyły się już warsztaty kulinarne i plastyczne na świetlicy środowiskowej. Natomiast w drugim projekcie „Zegar tyka a czas leci ...” zachęcamy seniorów do miłego spędzania czasu, jednak też przewidujemy zrobić integrację z młodzieżą. Chcemy zaangażować wszystkich do wspólnej pracy. Tak, jak dzisiaj. Udało się wspólną pracą stworzyć zdrowe kanapeczki, a dzieci z kolei uczą seniorów robienia zwierzaków z balonów
- mówi prezes RUTW Ewa Kaczmarczyk.

W tego typu działaniach chodzi przede wszystkim o to, aby pokazać, że wolontariusz senior może pracować dla seniora, ale również może pracować w wolontariacie dla dzieci. Podczas wspólnej pracy nie chodzi tylko o to, aby to tylko senior coś dawał od siebie, ale także żeby dzieci mogły się czymś podzielić i pokazać że mogą czegoś nauczyć starszych. I tak, podczas pikniku dzieci uczyły się, jak przygotować prosty posiłek, a seniorzy w jaki sposób z balonów uformować ciekawe kształty.

Słuchacze RUTW wezmą również udział w Narodowym Czytaniu, do którego zapraszają najmłodszych. Seniorzy będą czytać nowele Sienkiewicza, a dzieci Konopnicką.

- W projekcie „Zegar tyka...” chodzi o okazywanie sobie serdeczności, żeby seniorzy umieli się otworzyć. Czasami jest tak, że senior boi się dzieci, a dzieci boją się seniorów, dlatego w naszych inicjatywach chodzi o integrację, o takie przełamanie lodów, żeby umieli rozmawiać i wspólnie pracować
- dodaje Ewa Kaczmarczyk.

Impreza zakończyła się dyskoteką. Piknik zorganizowali: RUTW SAN, fundacja Aktywne Centrum Edukacji Uniwersytet Otwarty dla Każdego, Klub Seniora i DDPS, świetlice przy ulicach Narutowicza i Konopnickiej z MOPS.

Więcej o:
piknik integracyjny radomsko rutw san radomsko uniwersytet trzeciego wieku radomsko mops radomsko klub seniora w radomsku
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE