Radomsko, Łódzkie 0o Sobota, 15 Grudnia 2018
ważne informacje

Pierwszy krok do zdrowia

Sport i rekreacja
Tomasz Kolmasiak

Już 25 listopada w Radomsku odbędą się bezpłatne konsultacje dietetyczne pod nazwą „Zrób pierwszy krok do zdrowia – Pikniki edukacyjne NCEŻ”. Porady ekspertów w zakresie zdrowej diety i aktywności fizycznej, specjalna strefa dla najmłodszych, możliwość sprawdzenia składu ciała – to przykładowe atrakcje, jakie czekać będą na odwiedzających, którzy w najbliższą sobotę przyjdą do Powiatowej Hali Sportowej.

Już w najbliższą niedzielę, 25 listopada, eksperci Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej Instytutu Żywności i Żywienia odwiedzą Radomsko, by podzielić się z uczestnikami wiedzą i doświadczeniem, które każdego dnia wykorzystują w swojej pracy. Każdy, kto odwiedzi Powiatową Halę Sportową w godzinach od 10:00 do 18:00, będzie mógł skorzystać z bezpłatnych porad dietetyków i trenerów fitness w zakresie zdrowego stylu życia. Na najmłodszych czekać będą z kolei edukacyjne gry i zabawy, które poprowadzą doświadczeni animatorzy.

Uczestnicy, oprócz konsultacji dietetycznych, będą mogli między innymi poznać skład swojego ciała i wiek metaboliczny, dowiedzieć się jak ćwiczyć w domu bez zakupu drogich sprzętów, spróbować ćwiczeń z kijkami do nordic walking czy piłką do pilatesu, a także skosztować pożywnych i zdrowych smoothies.

Darmowe konsultacje dietetyczne są elementem cyklu ogólnopolskich pikników edukacyjno-poradniczych pod hasłem „Zrób pierwszy krok do zdrowia – Pikniki edukacyjne NCEŻ”, które mają na celu budowanie świadomości Polaków w zakresie zdrowego stylu życia.

- Poprzez bezpośrednie działania edukacyjne prowadzone w rejonach o najwyższym odsetku nadwagi i otyłości, chcemy pokazać, że stosowanie prawidłowo zbalansowanej diety i regularnej aktywności fizycznej, jest najlepszym lekarstwem na choroby dietozależne. Prowadzenie zdrowego stylu życia nie jest trudne, często wystarczą niewielkie zmiany pewnych nawyków, aby poprawić nasze samopoczucie, zwalczyć nadwagę i zapobiec groźnym chorobom – mówi  prof. dr hab. n.med. Mirosław Jarosz, Dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie.

Wydarzenia pod nazwą „Zrób pierwszy krok do zdrowia – Pikniki edukacyjne NCEŻ” realizowane są przez Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej Instytutu Żywności i Żywienia ze środków finansowych Ministerstwa Zdrowia (Narodowy Program Zdrowia na lata 2016-2020). Trwająca do końca 2018 roku akcja edukacyjna obejmuje swoim zasięgiem 10 polskich miast: Iławę, Puławy, Reszel, Radomsko, Sieradz, Nową Sól, Świdnik, Łuków, Zgierz i Zduńską Wolę.

Edukacja odpowiedzią na otyłość Polaków

Akcja jest odpowiedzią na problem nadwagi i otyłości, z którym mierzy się coraz więcej Polaków. Według danych Instytutu Żywności i Żywienia, aż 64 proc. mężczyzn w naszym kraju ma nadmierną masę ciała. W przypadku kobiet odsetek ten sięga 49 proc. Obecnie, pod względem występowania nadwagi i otyłości u osób dorosłych, Polska zajmuje niechlubne piąte miejsce w Europie. Największa jednak dynamika wzrostu zaburzeń odżywiania dotyczy dzieci i młodzieży. Odsetek chłopców oraz dziewcząt z nadwagą i otyłością sięga kolejno 22 proc. i 18 proc., przez co polskie dzieci zaliczane są od kilku lat do najszybciej tyjących w Europie.

Jednocześnie, jedynie 19 proc. Polaków wie, co powinni jeść, ale trudno im to zastosować w codziennym życiu. Bez ulubionego, niezdrowego jedzenia może obejść tylko 16 proc. społeczeństwa, a 15 proc. uważa, że ciężko pracuje i jest zbyt zajęta, by pozwolić sobie na zdrową dietę i aktywność fizyczną. Ponadto, jedynie co dziesiąty Polak przyznaje, że w ciągu ostatnich dwóch lat korzystał z usługi dietetyka lub poradni dietetycznej, którzy mogliby pomóc wyznaczyć osiągalny plan działania1.

Więcej informacji o programie oraz szczegółowy harmonogram lokalnych imprez edukacyjnych znajdują się na stronie Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej (NCEŻ) www.ncez.pl

komentarze