Pierwsza wizyta u trychologa – jak się przygotować?

Pierwsza wizyta u trychologa – jak się przygotować?

Problemy z włosami i skórą głowy dotykają coraz więcej osób. Często wydajemy krocie na specyfiki, które zgodnie z opisem producenta mają zdziałać cuda, a po ich użyciu tak naprawdę nic się nie dzieje. Zamiast leczyć się na własną rękę, lepiej od razu udać się do trychologa, który zidentyfikuje przyczynę dolegliwości i zaplanuje skuteczną terapię.

Trycholog, czyli specjalista zajmujący się problemami włosów i skóry głowy, stawia diagnozę i na jej podstawie leczy wszelkie dolegliwości, jakie dotykają włosy i skórę głowy. Znaczne przerzedzenie włosów, swędząca skóra głowy czy zmiany pod włosami to problemy, które warto skonsultować z trychologiem.

W Polsce trychologia dopiero zyskuje na popularności. Z każdym rokiem jednak coraz więcej osób decyduje się skorzystać z usług trychologicznych. Pacjenci najczęściej zgłaszają się do trychologa wtedy, gdy mają problem z włosami, choć są i tacy, którzy odwiedzają gabinet trychologiczny, by po jedynie zadbać o wygląd i kondycję swoich włosów.

Jakie problemy z włosami leczy trycholog?

Trycholog niesie pomoc osobom, których stan włosów czy skóry głowy pozostawia wiele do życzenia. Pretekstem do odwiedzenia gabinetu trychologicznego powinno być:

- nadmierne wypadanie włosów,
- łysienie wszelkiego typu i rodzaju,
- zahamowanie wzrostu włosów,
- uszkodzenia włosów (mechaniczne lub chemiczne),
- choroby skóry głowy (np. łuszczyca, łupież, łojotokowe zapalenie skóry),
- nadmierne przetłuszczanie się włosów,
- pojawienie się stanów zapalnych w obrębie skóry głowy.

Kiedy warto umówić wizytę u trychologa?

Każdego dnia wypada nam od 60 do 100 włosów i jest to całkowicie normalne. Dlatego trzeba umieć odróżnić, kiedy ilość wypadających włosów pozostaje w normie, a kiedy powinna wzbudzić niepokój. Prawdziwy problem pojawia się wtedy, gdy włosy wypadają „garściami” – w dużych ilościach pozostają na szczotce czy poduszce. W takim przypadku konsultacja u trychologa jest wręcz niezbędna.

Wskazaniami do odwiedzenia gabinetu trychologicznego są też wszelkie zmiany w obrębie skóry głowy takie jak krostki, plamy czy zaczerwienienia. Naszą czujność powinna wzbudzić również zmiana struktury włosa – jeśli włos nagle stał się kruchy i łamliwy, prawdopodobnie jest jakiś tego powód.

Najczęstsze przyczyny nadmiernej utraty włosów

Przyczyny wypadania włosów są różne. Za nadmierną utratą włosów często stoi:

- nieprawidłowa pielęgnacja,
- przyjmowanie niektórych leków,
- choroby skóry głowy,
- problemy z gospodarką hormonalną,
- stres,
- uboga w witaminy i składniki odżywcze dieta.

Dlatego nie da się jednoznacznie wskazać źródła problemu bez wykonania specjalistycznych badań.

Jak wygląda pierwsza wizyta u trychologa?

Podczas pierwszego spotkania z trychologiem, specjalista przeprowadzi szczegółowy wywiad dotyczący dziedziczności chorób, przebytych chorób i zażywanych leków, pielęgnacji włosów, stosowanej diety czy stylu życia. Następnie wykona tzw. diagnostykę trychologiczną. Do postawienia właściwej diagnozy zwykle potrzebne są również badania ogólne, hormonalne i tarczycowe.

Aby badanie było wiarygodne, do wizyty musisz się odpowiednio przygotować. Co to znaczy? Włosy ostatni raz umyj najpóźniej 2 dni przed wizytą. Nie przejmuj się, jeśli ich stan w dniu wizyty nie będzie idealny – pozwoli to trychologowi ocenić pracę gruczołów łojowych i stopień keratynizacji naskórka. Zrezygnuj ze stosowania odżywek, lakierów, pianek i innych specyfików, które zaburzają obraz włosa.

Pierwsza wizyta w gabinecie trychologicznym może potrwać nieco dłużej, następne mogą być już krótsze. Przygotuj się, że choć trycholog może postawić diagnozę od razu, to brak dodatkowych badań może mu to uniemożliwić, dlatego postaraj uzbroić się w cierpliwość.

Zabiegi trychologiczne

W zależności od stanu skóry głowy i włosów trycholog może zalecić wykonanie zabiegów, których celem będzie ukoić przykre dolegliwości, jednocześnie niosąc rozwiązanie problemu.

Popularne zabiegi z zakresu trychologii to m.in.:
- mezoterapia igłowa,
- osocze bogatopłytkowe,
- mikronakłuwanie skóry głowy,
- darsonval.

Dodatkowe informacje o zabiegach z zakresu trychologii znajdziesz tutaj:http://laser-opole.pl/trychologia/.

Należy zdać sobie sprawę, że kluczowa w leczeniu dolegliwości, które dotyczą włosów i skóry głowy jest szybkość działania. Do trychologa najlepiej udać się od razu, gdy tylko zauważymy, że na naszej głowie dzieje się coś niepokojącego. Właściwie postawiona diagnoza i odpowiednio do niej dobrana kuracja trychologiczna pozwoli pozbyć się przykrych dolegliwości, spowolnić lub powstrzymać wypadanie włosów, a czasem nawet pobudzić wzrost nowych.

Chcesz poprawić stan swoich włosów i pozbyć się zaburzeń z nimi związanych? Nie czekaj, aż problem sam się rozwiąże i już teraz umów wizytę u trychologa w gabinecie Laser Beauty. Zadbaj o swoje włosy w najlepszy możliwy sposób.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE