Pierwsza na świecie fabryka szyb kwantowych ruszyła pod Rzeszowem

Pierwsza na świecie fabryka szyb kwantowych ruszyła pod Rzeszowem

Transformacja energetyczna to temat, który w naszym kraju posuwa się bardzo wolno. Nie oznacza to jednak, że tak samo sceptycznie podchodzimy do nowoczesnych technologii w branży energetycznej. Wręcz przeciwnie, w tej kwestii jesteśmy w światowej czołówce. Trudno w to uwierzyć. W tym roku doszedł nam kolejny argument świadczący za tym faktem – fabryka szyb kwantowych. Czym jest szyba kwantowa i jak działa?

Szyba kwantowa

Szyba kwantowa to szyba, w którą wtopione są kropki kwantowe. Kropki te mają bardzo małe rozmiary od kilu do góra kilkudziesięciu nanometrów, przez co nie wpływają negatywnie na codzienną eksploatację szyby. Kropki kwantowe są półprzewodnikami. Potrafią zmieniać promieniowanie UV i podczerwone w energię elektryczną.

Tworzy to z szyby kwantowej doskonały zamiennik dla paneli fotowoltaicznych. Niemniej, szybkę kwantową można stosować w dużo szerszym zakresie niż panel, właśnie z uwagi na jej wciąż konwencjonalną formę.

Zalety szyb kwantowych

Największa zaletą szyb kwantowych jest fakt, że wtopiona w nią powłoką - czy może raczej siatka -kwantową charakteryzuje się dużą przeziernością. Oznacza to, że szyba może być z powodzeniem zamiennikiem dla zwykłych szyb wykorzystywanych w budownictwie. Kolejnym argumentem na plus dla szyby kwantowej jest to, ze cechuje się ona niską przepuszczalnością energii.

Tę cechę docenią wszyscy pracujący w wysokich budynkach, gdzie nie ma co łudzić się o cień. Słońce świeci mocno i długo. Dzięki szybie kwantowej pomieszczenia za szybami po prostu mniej się nagrzewają.

Na koniec dodać trzeba także to, że w odróżnieniu od wspomnianych już paneli fotowoltaicznych, szybka kwantowa nie musi być idealnie nachylona w stronę słońca. Zachowuje swoją efektywność po różnym kontem,  prąd produkowany jest niezależnie od konta padania światła.

Fabryka szyb kwantowych

Szyby kwantowe od stycznia produkowane są pod Rzeszowem. Fabrykę zlokalizowano w bliskim sąsiedztwie lotniska, co z całą pewnością wspomagać ma aspiracje producenta, który chciałby zbudować markę nie tylko ogólnopolską, ale i ogólnoświatową.

To właśnie kraje wysoko rozwinięte są targetem dla szyb kwantowych produkowanych na Podkarpaciu. Rocznie linia produkcyjna ma wyprodukować  ok. 60 tys. m2 szyb kwantowych, czyli około 5 tys. m2 miesięcznie.

Szyby kwantowe są wiec kolejnym polskim wizjonerskim wynalazkiem, który pozycjonuje nas w ścisłej czołówce krajów wytwarzających know-how w zakresie energii odnawialnej. Co szczególnie ważne, nasze wynalazki takie jak szyba kwantowa, ale i wcześniej folia perowskitowi, to nie tylko eksponaty, które oglądać można na półkach laboratoriów.

Dla osób, które nie wiedzą, zajmujemy się także produkcją foli perowskitowej, wykorzystującej zmodyfikowane w laboratorium sole pozwalające na pozyskiwanie energii elektrycznej. Związki te są budulcem siatki perowskitowej, która również deklasuje funkcjonalnie panel fotowoltaiczny. Szczególnie cieszy fakt, że jesteśmy w stanie nie tylko wynaleźć, ale i skomercjalizować nasz rodzimy wynalazek.

https://wave.info.pl/

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE