Pellet - sposób na ekologię

Pellet - sposób na ekologię Fot. Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

W ostatnim czasie coraz więcej mówi się na temat używania metod grzewczych, które są przyjazne środowisku. Rezygnując z klasycznego ogrzewania węglowego, czy gazowego, wiele osób decyduje się na używanie pelletu drzewnego. W polskich domach coraz częściej pojawiają się piece przeznaczone do palenia tym biopaliwem, co jest bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że dzięki ogrzewaniu pelletem, w perspektywie rocznej można zaoszczędzić sporo pieniędzy. Sprzedaż - pellet.pl to polski producent pelletu z Olsztyna, który od lat zajmuje się produkcją materiałów opałowych. Firma sama produkuje i dostarcza pellet do swoich klientów.

Pellet - co warto o nim wiedzieć?

Pellet to biopaliwo, które produkuje się np. z trocin. Trociny powstają podczas wielu różnych prac związanych z drewnem, jakie są wykonywane np. w tartakach, stolarniach, czy innych zakładach produkcyjnych. Warto wiedzieć, że obecnie pellet jest jednym z najtańszych rodzajów opału, który można wybrać do ogrzewania swojego domu. Gospodarstwa domowe, które decydują się na instalację ogrzewania opartego na kotle bądź kominku na pellet, wpisują się w bardzo modny ostatnio trend ochrony środowiska, co jest istotnym działaniem promującym postawę proekologiczną. Paliwo w postaci pelletu przybiera postać sporej wielkości, podłużnych granulek o średnicy od 6 do 8 milimetrów, które można zakupić np. w workach.

Pellet jest wytwarzany z biomasy drzewnej, którą przepuszcza się przez specjalną prasę. W trakcie produkcji masa zyskuje bardzo wysoką temperaturę, która sięga nawet 70 stopni Celsjusza, aby ją unormować przetworzoną masę umieszcza się w specjalnych chłodnicach. Po zakończeniu procesu produkcyjnego pellet jest pakowany do worków, które mogą mieć różną pojemność. Niektóre worki mogą ważyć nawet 1000 kilogramów, jednak istnieją także znacznie mniejsze opakowania przeznaczone dla osób, które nie są zainteresowane hurtowym zakupem pelletu.

Jakie są zalety palenia pelletem?

Jedną z głównych zalet płynących z ogrzewania domu pelletem, jest fakt iż nie zawiera on żadnych szkodliwych substancji. Palenie pelletem nie powoduje także nieprzyjemnego zapachu, który można odczuć np. podczas używania węgla. Największą korzyścią, którą wskazują posiadacze kotłów, bądź kominków na pellet jest także cena tego typu opału, która w stosunku do innych paliw jest niska.

Inną zaletą używania pelletu jest to, iż uzyskiwany w procesie spalania tego materiału popiół, można wykorzystać w ogrodzie. W ostatnim czasie wiele mówi się o tym, że taki popiół może pełnić rolę nawozu mineralnego, który ma świetny wpływ na porost wielu gatunków roślin. Zważywszy na to, że coraz więcej państw decyduje się wprowadzać ograniczenia związane z używaniem szkodliwych paliw opałowych, takich jak np. węgiel, palenie pelletem jest w pełni bezpieczne, gdyż uznaje się go za paliwo ekologiczne. W przypadku, gdy nasz kraj wprowadzi ograniczenia proekologiczne, posiadacze kotłów i kominków na pellet nie będą narażeni na koszta wymiany instalacji grzewczej, tak jak np. użytkownicy pieców węglowych. Warto więc zainwestować odpowiednio wcześnie tak, aby nie być zaskoczonym nagłymi zmianami.

Rodzaje pelletu

Obecnie na rynku dostępne są dwa typy pelletu. Pierwszy z nich to pellet EN plus A1. Ten rodzaj pelletu jest uważany za najwyższej jakości produkt, który ma wysoką wartość opałową, a ponadto w procesie jego spalania nie powstaje zbyt dużo popiołu. Drugim rodzajem pelletu jest EN plus A2, który nie ma aż tak wysokiej wartości opałowej, jak EN plus 1. Może to wynikać np. z tego, że pellet tzw. drugiej klasy jest wytwarzany z nieco gorszej jakości odpadków drzewnych, takich jak np. fragmenty kory, czy drobne zrębki. Oba rodzaje pelletu są jednak z powodzeniem wykorzystywane do ogrzewania wielu gospodarstw domowych w Polsce. Warto wiedzieć, że pellet może być wytwarzany nie tylko z drewna. Niektórzy produkują go także z liści, czy ze słomy. W Sprzedaz - pellet.pl, opał w 100 % wytwarzany jest jednak z trocin sosnowych.

Piec na pellet - jaki wybrać?

Istnieje wiele typów kotłów, których można używać do palenia pelletem. Różnią się one nie tylko cenami, ale także parametrami technicznymi. Rodzaj kotła zawsze powinien być dopasowany do rodzaju budynku, który ma być ogrzewany za jego pomocą. Na polskim rynku występują np. kotły jednofunkcyjne, które ogrzewają pomieszczenia, ale nie mają zdolności ogrzewania wody. Są także piece z tzw. zasobnikami, dzięki którym możliwe jest zarówno uzyskanie ciepła w pomieszczeniach, jak i ogrzanie wody użytkowej. Niektóre piece można kupić z wbudowanymi zasobnikami, a w niektórych przypadkach takie zasobniki trzeba dokupić osobno.

Interesująca opcją jest także wybór pieca z tzw. podajnikiem, dzięki któremu pellet jest automatycznie dostarczany do kotła, co nie wymaga ingerencji człowieka. To bardzo wygodne rozwiązanie, na które decyduje się coraz większa ilość osób, które ogrzewają domy za pomocą pelletu. Dobór pieca zawsze powinien być skonsultowany z fachowcem w tej dziedzinie, który ustali jaki kocioł będzie najbardziej odpowiadał naszym indywidualnym potrzebom.

Kominki na pellet - czy warto w nie inwestować?

Kominek jest marzeniem wielu osób, które marzą o spokojnych i ciepłych wieczorach spędzanych w zaciszu własnego domu. Tradycyjne kominki opalane węglem powoli stają się jednak niemodne, a wiele osób decyduje się na takie, w których można palić pelletem. Kominek na pellet to bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki któremu można pozbyć się np. problemu z osiadaniem sadzy na ścianach, czy płytkach w pomieszczeniu, w którym znajduje się kominek. Zakładanie kominków na pellet wiąże się nie tylko z większą estetyką ich użytkowania, ale także z oszczędnością. Tego typu kominki są bowiem bardzo wydajne. Dają dużo ciepła, nawet przy małej ilości spalanego materiału.

Oprócz zalet takich, jak wydajność i oszczędność, takie kominki są także ekologiczne, gdyż spalanie pelletu nie ma tak negatywnego wpływu na środowisko, jak spalanie węgla. Na rynku występuje wiele różnych kominków na pellet, które różnią się od siebie nie tylko ceną, czy parametrami technicznymi, ale również wyglądem. Wiele kominków pasuje zarówno do ciepłych wnętrz, o tradycyjnym wyglądzie, jak i do tych, w których design jest nowoczesny i nawiązuje np. do stylu industrialnego. Co więcej, dzięki temu, ze kominek na pellet jest rozwiązaniem ekologicznym, wiele polskich gmin prowadzi programy, dzięki którym można starać się o dofinansowanie tego typu inwestycji.

Sprzedaz - pellet.pl - co oferuje swoim klientom?

Sprzedaz - pellet.pl to olsztyńska firma, która działa na rynku od 2013 roku. Firma nie tylko sprzedaje, ale także produkuje i dostarcza pellet. Producent pelletu ma duże rozeznanie na rynku paliw opałowych, gdyż wcześniej zajmował się także dystrybucją węgla, ekogroszku, orzecha, koksu, czy kostki. Obecnie firma zajmuje się jednak głównie pelletem, wychodząc tym samym naprzeciw oczekiwaniom coraz większej ilości klientów. Przedsiębiorstwo oferuje zarówno sprzedaż detaliczną, jak i hurtową, dzięki czemu daje możliwość zakupu różnych ilości opału. Producent zwraca także uwagę na to, że jego firma graniczy z wieloma terenami leśnymi, dzięki czemu jakość surowca pozyskiwanego do produkcji pelletu jest bardzo wysoka. Potwierdza ją zresztą specjalny certyfikat.

Sprzedaz - pellet.pl umożliwia swoim klientom zakup opału stacjonarnie, jak również za pośrednictwem Internetu. Klienci, którzy zdecydują się zakupić więcej niż 975 kilogramów pelletu, mogą liczyć na darmową dostawę towaru w wyznaczone miejsce. Co ważne, firma bardzo szybko realizuje zamówienia, a maksymalny czas dostawy do klienta wynosi jedynie 3 dni. Sklep oferuje kupującym różne formy płatności. Można jej dokonać np. za pośrednictwem karty płatniczej, bądź szybkiego lub tradycyjnego przelewu. Pellet jest dostarczany tuż pod bramę klienta, przez firmę kurierską. W razie jakichkolwiek problemów, klient ma także prawo do zareklamowania zakupionego towaru.

Ile kosztuje pellet?

W Sprzedaz- pellet.pl można zakupić różne ilości opału. Najmniejszą oferowaną w sklepie internetowym producenta pojemnością są 15-kilogramowe worki w cenie 15 zł za sztukę. W sklepie dostępne są także paczki 30, 285, 570 oraz 975- kilogramowe. Za tę ostatnią, największą opcję trzeba zapłacić ok. 900 zł. W sklepie często pojawiają się jednak promocje, stąd też warto regularnie śledzić stronę. Dzięki dużym rozbieżnościom w pojemnościach sprzedawanego pelletu, oferta sklepu jest dopasowana do potrzeb wszystkich klientów, zarówno tych hurtowych, jak i indywidualnych.

Czym wyróżnia się Sprzedaz - pellet.pl na tle konkurencji?

Firma z Olsztyna proponuje swoim klientom jedynie produkty najwyższej jakości. Dobry pellet charakteryzuje się m.in. gładką powierzchnią i jednolitym kształtem. Ponadto w procesie jego spalania powinna powstawać jedynie niewielka ilość popiołu. Dzięki temu, że Sprzedaz - pellet.pl oferuje klientom opał sprzedawany w różnych pojemnościach, przed większym zakupem, można zamówić np. 15 - kilogramowy worek, aby sprawdzić, czy pellet odpowiada naszym oczekiwaniom. To krok w stronę klientów, których zadowolenie jest najważniejsze dla firmy.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE