Pątnicy z Radomska wyruszyli na Jasną Górę. Pielgrzymka 2023

Fot. Klaudia Gajda, Sebastian Nems

W czwartek, 24 sierpnia, około 500 osób rozpoczęło pielgrzymkę z Radomska na Jasną Górę. Przed wyjściem w drogę uczestniczyli w mszy św. w kościele pw. św. Lamberta.

Pielgrzymi z Radomska idą w różnych intencjach: za rodzinę, za Ojczyznę, za Kościół, za zdrowie, za pokój. Niektórzy spełniają swoje śluby, inni dziękują za otrzymane łaski. Wszyscy łączą się w modlitwie i wspólnocie.

Opiekunem pielgrzymki jest ks. Zbigniew Heluszka. Pielgrzymi dotrą do Częstochowy jeszcze w czwartek wieczorem. 26 sierpnia wezmą udział w święcie Matki Bożej Częstochowskiej.

W Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej główna suma odpustowa odprawiona zostanie o godz. 11.00 na szczycie pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Tradycyjnie podczas tej mszy św. ponowione zostaną Jasnogórskie Śluby Narodu, których autorem jest bł. Prymas Wyszyński. Tego dnia modlitwa rozpocznie się na szczycie już o godz. 10.00 O godz.19.00 odprawiona zostanie msza św. z udziałem wiernych Częstochowy, bowiem Matka Boża Jasnogórska jest też patronką arch. częstochowskiej. Podczas tej mszy św. odbędzie się także konsekracja wdów.

Jest to jedyne święto maryjne na Jasnej Górze, przed którym trwa nowenna, czyli czas 9 dni duchowych przygotowań. Wieczorem odprawiana jest msza św., podczas której głoszone są okolicznościowe kazania. Tematem rozważań nowennowych jest: „Serce pełne Słów”. - To ukazywanie Maryi w świetle słowa bożego, także Starego Testamentu, jako Tej, na której spełnia się słowo boże, proroctwa - wyjaśnia o. Marcin Ciechanowski, tegoroczny kaznodzieja. Tegoroczne święto przypada w Roku Jubileuszowym o. Augustyna Kordeckiego w 350. rocznicę śmierci i 420. urodzin paulina, który pokolenia Polaków uczył, że Pani Jasnogórska „od burzących kolubryn jest mocniejsza” i zachęcał do bezgranicznej ufności w Jej opiekę.

Dla wiernych archidiecezji częstochowskiej rozpoczął się ważny czas przygotowań do odnowienia osobistego i wspólnotowego przymierza z Maryją w znaku Jej Jasnogórskiego Wizerunku. W wigilię uroczystości – w piątek, 25 sierpnia - przedstawiciele wiernych, duchowieństwa, zakonów, zgromadzeń, instytutów życia konsekrowanego, stowarzyszeń i wspólnot pod przewodnictwem metropolity abp. Wacława Depo zaproszą Maryję podczas mszy św. na jasnogórskim szczycie o godz. 19.00, by w tajemnicy nawiedzenia przybyła do całego Kościoła częstochowskiego „od parafii do parafii, od wspólnoty do wspólnoty”. Czas Nawiedzenia Matki Bożej w kopii Jasnogórskiego Wizerunku będzie ważnym okresem na progu Roku Jubileuszowego 2025 i stulecia powstania diecezji częstochowskiej. Ponadroczny czas nawiedzenia kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej rozpocznie się 6 kwietnia 2024 r., a zakończy 2 maja 2025r.

Informacja o święcie: biuro prasowe Jasna Góra News.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
Pielgrzymi z Radomska wyruszyli na Jasną Górę 2023 2023 Pielgrzymi z Radomska wyruszyli na Jasną Górę pielgrzymka 2023 Radomsko
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE