Parka, kurtka przejęta od wojska

Parka, kurtka przejęta od wojska

Parka to bardzo popularna kurtka. Stanowi ona doskonały przykład na to, jak na przełomie kolejnych lat zmieniała się moda. Historia parki pokazuje jak elementy odzieży projektowane dla wąskiej grupy docelowej, potrafią zostać zaadoptowane do nowej sytuacji i szerokiej grupy odbiorców. Zyskując niemal natychmiast ogromne rzesze zwolenników, wielką popularność i niegasnące zainteresowanie.

Parka, początki

Pod koniec lat czterdziestych dwudziestego wieku, parki zostały wymyślone i stworzone na potrzeby militarne. Krótko po zaprojektowaniu, stały się podstawowym elementem odzieży wierzchniej żołnierzy, początkowo tylko amerykańskich, a z czasem również innych narodowości w kolejnych krajach. Na ich sukces wpłynęła niesamowita uniwersalność i funkcjonalność. Początkowo, parka była kurtką typowo męską, miękką i lekką na tyle, by nie krępować ruchów ciała żołnierza, a jednocześnie ciepłą, chroniącą ciało przed chłodem i wyziębieniem.

Parka, z wojska na wybiegi

Uniwersalność i funkcjonalność parki początkowo doceniana jedynie przez wojsko, z czasem podbiła również serca cywilów. Kurtka mówiąc kolokwialnie, prosto z koszar, trafiła na wprost na światowe wybiegi i ulice miast.

Parka, przejęcie przez kobiety

Na niewątpliwy sukces tej kurtki wpłynęła jej ogromna uniwersalność i funkcjonalność. Duży wybór parek znajdziesz w sklepie Fasoni.pl. Kurtka jest lekka, ciepła i wygodna. Do początkowo militarnego i surowego kroju parki, został wprowadzony pierwiastek kobiecy. Parki zyskały nowe kroje, dostosowane do kobiecych figur. Kolory wojskowe: odcienie zieleni, oliwki, khaki, choć nadal powszechne i wręcz kultowe, wśród parek, zostały uzupełnione o nowe barwy, w tym kolory: pastelowe, jasne, ciepłe oraz bardziej wyraźne, krzykliwe, a nawet zupełnie ciemne. Zmieniła się też faktura materiału. Tkaniny stały się bardziej miękkie i delikatne, dostosowane do kobiecych oczekiwań.
Kaptury zyskały wykończenie w postaci futerka, a całość uzupełniły paski podkreślające walory kobiecej figury. I tak oto parka damska jesienna stała się jednym z najbardziej rozpowszechnionych okryć wierzchnich na ulicach miast.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE