We wtorek, 4 kwietnia w Muzeum Regionalnym w Radomsku otwarto wystawę „Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych”. Wystawa prezentuje ewolucję przyrządów pozwalających obserwować niebo. Pokazuje także akcesoria, które umożliwiły przekształcenie teleskopu z urządzenia obserwacyjnego w przyrząd pomiarowy.
Wystawa prezentuje dzieje jednego z najważniejszych instrumentów w historii nauki – teleskopu. Zaprezentowano na niej liczne oryginalne przyrządy astronomiczne, starodruki, w tym prace Galileusza oraz Jana Heweliusza, a także pierwsze doniesienia o XVII-wiecznych obserwacjach wykonanych przez teleskop w Krakowie i Kaliszu oraz obrazy i grafiki przedstawiające wybitnych astronomów i przyrządy obserwacyjne.
Oczywiście wystawa o historii teleskopu nie mogła się obyć bez eksponatów interaktywnych – lunet i teleskopów przeznaczonych do samodzielnej obserwacji, modeli przedstawiających bieg promieni w lunetach, a także miejsca, którym można samodzielnie szlifować płyty szklane na zwierciadło. Wystawę uzupełniają plansze edukacyjne przedstawiające dzieje teleskopu oraz porównanie dawnych i współczesnych obserwacji rozmaitych obiektów na niebie.
Kuratorem wystawy jest dr Maciej Kluza z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
W Radomsku wystawa będzie dostępna do końca lipca.