[WIDEO] Wykorzystanie odpadów jako sposób na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego mieszkańców Radomska

[WIDEO] Wykorzystanie odpadów jako sposób na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego mieszkańców Radomska

Radomszczańskie PGK prowadzi działania zmierzające do obniżenia kosztów produkcji ciepła. To recepta na wciąż rosnące koszty ogrzewania i poprawę jakości powietrza. Temu służy rozpoczęta modernizacja zakładu ciepłowniczego zlokalizowanego przy ul. Wyszyńskiego 151.

W jej ramach spółka dąży do wyeliminowania najbardziej emisyjnego źródła ciepła jakim jest węgiel i zastąpienia go innymi paliwami. W ten sposób zrodził się plan zastąpienia kotłowni węglowej wielopaliwowym miksem energetycznym, w skład którego wejdą: system kotłów olejowo-gazowych, kotłownia biomasowa i Instalacja Termicznego Przekształcania odpadów pospolicie nazywana Spalarnią. Na wszystkie te działania modernizacyjne PGK pozyskało wsparcie finansowe w postaci dotacji i niskooprocentowanych pożyczek z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

W ramach modernizacji uruchomiono już system kotłów olejowo-gazowych w czerwcu ubiegłego roku, podpisana została już także umowa na budowę kotła opalanego biomasą. Spowodowało to obniżenie cen za ciepło w taryfie na dostarczanie ciepła. Na przetarg czeka jeszcze ITPO, na które została wydana już tzw. „decyzja środowiskowa”.

Dzięki jej wybudowaniu zahamowane zostaną wzrosty cen ciepła, a nawet powinno wiązać się to z obniżką. Wg kalkulacji inwestorskich mieszkańcy po uruchomieniu ITPO powinni płacić o 30% mniej za ciepło niż gdyby instalacji nie uruchomiono.

Powszechnie uważa się, że „spalarnia” odpadów jest dziś niezbędnym elementem wśród instytucji publicznych, jak szkoła, szpital, czy przychodnia. Na świecie funkcjonuje około 2500 zakładów pozyskiwania energii z odpadów.

W Europie, jest ich 500, a w Polsce obecnie zaledwie 11, ale w obliczu rosnącej ilości produkowanych w wyniku konsumpcji odpadów są to instalacje niezbędne, żeby uniknąć zalewu odpadów i zanieczyszczenia nimi powietrza i ich ilość będzie rosła w najbliższych latach. Podstawową korzyścią w przypadku radomszczańskiej instalacji będzie tanie ciepło i czystsze powietrze. Obniżona powinna zostać także cena za odbiór odpadów. Modernizacja ciepłowni to także droga do aplikowania o dofinansowanie rozbudowy sieci ciepłowniczej, co pozwoli podłączać kolejne rodziny do ciepłowni. 

W ramach modernizacji Zakładu Ciepłowniczego PGK obniżył moc istniejącej kotłowni i uruchomił Instalację składającą się z 4 kotłów olejowo-gazowych. Podpisana została już też umowa na wybudowanie kotłowni biomasowej, wchodzącej również w skład nowego wielopaliwowego miksu energetycznego.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE