Radomsko, Łódzkie 17.0o Czwartek, 22 Sierpnia 2019

Otwarcie Gabinetu Stanisława Sankowskiego w Muzeum w Radomsku

Kultura i rozrywka
Beata Januszewska

W Muzeum Regionalnym w Radomsku 8 kwietnia oficjalnie otwarty został Gabinet Stanisława Sankowskiego. Wśród zaproszonych gości byli członkowie rodziny, synowie oraz wnukowie założyciela i patrona radomszczańskiego muzeum.

Muzeum Regionalne im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku ma siedzibę w budynku pochodzącym z 1859 roku, w którym niegdyś mieścił się ratusz. Jego patronem od 2008 roku jest właśnie Stanisław Sankowski - historyk i badacz tych ziem. To również oficer Wojska Polskiego w kampanii wrześniowej 1939 roku. Nauczyciel i wychowawca wielu pokoleń młodzieży w Radomsku. Autor monografii Radomska i kilkunastu opracowań dotyczących historii miasta i regionu.

8 kwietnia w 110 rocznicę urodzin profesora Sankowskiego w jednym z pomieszczeń muzeum utworzony został jego gabinet. Podczas uroczystości historię życia Stanisława Sankowskiego przybliżyli w swoich przemowach jego synowie. Wystawa powstała za sprawą udostępnienia przez rodzinę oryginalnego biurka oraz fotela, w którym przesiadywał Sankowski. W ekspozycji znalazły się również biblioteczka, rodzinne fotografie, dokumenty oraz publikacje.

Radny rady miasta Łukasz Więcek poinformował iż złożony został wniosek o przyznanie pośmiertnego medalu Miasta Radomska dla Stanisława Sankowskiego.

Po oficjalnym otwarciu wystawy, goście udali się pod nową tablicę pamiątkową ku czci Stanisława Sankowskiego, pod którą złożono kwiaty i zapalono znicze.

komentarze