Oszustwo „na prokuratora”. 73-letnia radomszczanka wyrzuciła oszczędności przez balkon

Oszustwo „na prokuratora”. 73-letnia radomszczanka wyrzuciła oszczędności przez balkon Fot. KPP Radomsko

Kolejna osoba, chcąc uratować swoje oszczędności, padła ofiarą oszusta. Nie jest to również pierwszy przypadek, kiedy przestępcy wykorzystali jedną ze znanych legend. Tym razem podali się za przedstawiciela prokuratury.

Zdarzenie miało miejsce 28 czerwca 2022 roku w Radomsku. 73–latka zastosowała się do telefonicznych poleceń mężczyzny, który przedstawił się jako pracownik Prokuratury Generalnej.

- Efektem całej rozmowy było przekazanie znacznej kwoty oszczędności i biżuterii przez pokrzywdzoną oszustowi. Ten obiecał kobiecie, że po przeliczeniu przez prokuraturę będą jej zwrócone. Zgodnie z poleceniem seniorka wyrzuciła pieniądze w reklamówce przez balkon. Dopiero po pewnym czasie kobieta zorientowała się, że padła ofiarą przestępcy. Kobieta nie doczekała się na telefon o przeliczeniu i zwrocie przekazanych przez nią oszczędności – mówi Agnieszka Kropisz z Komendy Powiatowej Policji w Radomsku.

Policjanci przypominają, że nikt z przedstawicieli instytucji państwowych nie prosi o przekazanie pieniędzy. W takich sytuacjach natychmiast powinniśmy się rozłączyć i poinformować o fakcie policję.

- Przestępcy wciąż bazują na tym samym schemacie wiarygodnej historii, która ma w konsekwencji nakłonić ofiarę do przekazania oszczędności oszustowi. Osoba ma uwierzyć, że rozmowa dotyczy właśnie jej. Sprawcy w zawoalowany sposób uzyskują różne informacje, np imię osoby najbliższej, wysokość posiadanych oszczędności i wiele innych, którymi posługują się w toku dalszej rozmowy telefonicznej – mówi Agnieszka Kropisz.

Pomimo licznych apeli na stronach internetowych, w mediach czy prowadzonych spotkań profilaktycznych w dalszym ciągu oszustom udaje się zarabiać na ludzkiej krzywdzie, w szczególności osób starszych.

- Nie dajmy się zwieść, a uda nam się ochronić swój dorobek - podkreśla Agnieszka Kropisz.

Więcej o:
radomsko policja radomsko oszustwo oszustwo na prokuratora oszczędności wyrzucone przez balkon seniorka
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE