Oświadczenie starosty Roberta Zakrzewskiego w sprawie wycinki drzew

Do naszej redakcji trafiło oświadczenie starosty Roberta Zakrzewskiego odnośnie wycinki 264 drzew pod budowę drogi łączącej Radomsko ze wsią Brodowe.

Miasto Radomsko złożyło do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Piotrkowie Trybunalskim odwołanie od decyzji Starosty Powiatu Radomszczańskiego z dnia 12 grudnia 2013 roku Nr PŚ.III.6238.13.2013.1 dotyczącej wymierzenia administracyjnej kary pieniężnej za wycięcie 264 drzew bez wymaganego zezwolenia.

W przedmiotowej sprawie do naszej redakcji trafiło oświadczenie starosty powiatu radomszczańskiego Roberta Zakrzewskiego:

Oczywiście władze miasta Radomska mają prawo odwoływać się od tej decyzji, ale publiczne nazywanie jej „decyzją polityczną” czy „pozbawioną podstaw prawnych” jest niedopuszczalne. Postępowanie administracyjne, które zakończyło się wydaniem decyzji o nałożeniu kary dla miasta Radomska, wszczęte zostało na podstawie zawiadomienia złożonego przez Najwyższą Izbę Kontroli Delegaturę w Łodzi w dniu 19 czerwca 2013 roku. W piśmie tym NIK informowała Starostę Powiatu Radomszczańskiego, że istnieją uzasadnione podejrzenia popełnienia czynów uzasadniających nałożenie administracyjnej kary pieniężnej – wycinki przez Gminę Miejską Radomsko bez wymaganego zezwolenia 264 drzew przy budowie drogi łączącej miasto Radomsko z miejscowością Brodowe. Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody, gmina zobowiązana jest uzyskać od starostwa stosowne zezwolenie na wycięcie drzew. Wyjątek stanowi wycinka drzew owocowych, drzew, których wiek nie przekroczył 10 lat oraz tzw. szczególne sytuacje wyszczególnione w ustawie.

Przy budowie drogi Radomsko – Brodowe władze miasta jednak nie wystąpiły o takie zezwolenie. Fakt wycinki 264 drzew bez wymaganego zezwolenia kontrolerzy NIK stwierdzili w toku kontroli prowadzonej w Urzędzie Miasta Radomska w zakresie „Usuwanie drzew z terenu nieruchomości gminnych i zagospodarowanie pozyskanego drewna w okresie od 1 stycznia 2010 do 30 września 2012 roku.”, co potwierdza Wystąpienie Pokontrolne z dnia 22 kwietnia 2013 roku.

Postępowanie administracyjne prowadzone w Wydziale Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Radomsku potwierdziło ustalenia kontrolerów Najwyższej Izby Kontroli Delegatury w Łodzi. W tej sytuacji, Starosta Radomszczański był zobligowany do wymierzenia Gminie Miejskiej Radomsko administracyjnej kary pieniężnej w wysokości 5 588 229,73 zł. (Powyższa kwota wpływa do budżetu miasta Radomsko – czyli w tym wypadku powinno nastąpić przeksięgowanie na rozdział przeznaczony na finansowanie działań z zakresu ochrony środowiska i gospodarki wodnej).

Nazywanie „politycznymi” i „pozbawionymi podstaw prawnych” oraz kwestionowanie ustaleń i działań prowadzonych przez Najwyższą Izbę Kontroli, czyli niezależny organ kontroli państwowej, powołany do oceny gospodarowania środkami publicznymi – jest nie tylko nieprawdziwe, ale również nieodpowiedzialne i naganne.

Stanowczo sprzeciwiam się również próbom obarczenia mnie odpowiedzialnością za błędy i zaniedbania Urzędu Miasta popełnione przy tej sprawie. Jako Wiceprezydent Miasta Radomska uczestniczyłem w fazie projektowej budowy drogi łączącej miasto Radomsko z miejscowością Brodowe, przejmując od Skarbu Państwa nieruchomość z przeznaczeniem na budowę drogi oraz przygotowując późniejsze rozgraniczeniem tej nieruchomości. Drzewa natomiast wycięte zostały na podstawie porozumienia zawartego przez Miasto Radomsko z Nadleśnictwem w dniu 19 kwietnia 2011 r., czyli ponad 4 miesiące po tym, jak przestałem pełnić obowiązki Wiceprezydenta Miasta Radomska.

Wypowiedzi sugerujące moją rzekomą odpowiedzialność za zaniedbania, błędy oraz brak nadzoru w trakcie prowadzonej przez Urzędu Miasta procedury wycinki drzew są nadużyciem i próbą wprowadzenia opinii publicznej w błąd. Uważam że najwyższy czas, by Prezydent Anna Milczanowska przestała uchylać się od odpowiedzialności za decyzje podejmowane w Urzędzie, którym kieruje, szukając winnych gdzie indziej.


Więcej o:
wycinka drzew starosta robert zakrzewski urząd miasta
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE