Ostatnie dni na zgłoszenia do MALK

Ostatnie dni na zgłoszenia do MALK Fot. mat. organizatora

Jeszcze tylko 3 dni zostały na zgłoszenia do projektu Młodzieżowej Akademii Liderów Klimatu w Radomsku.

Jeśli masz 13-19 lat, chodzisz do szkoły w Radomsku, interesujesz się zmianami klimatu i chcesz nauczyć się, jak działać lokalnie i zmieniać swoje miasto czekamy na Twoje zgłoszenie tylko do 10 października.  Formularza zgłoszeniowy dostępny jest na stronie projektu MALK

Celem projektu jest wypracowanie obopólnych korzyści: pokazanie obu grupom uczestniczącym w projekcie – samorządowi, i młodzieży – że mogą i warto uczyć się od siebie nawzajem. Miasto – od młodych ludzi priorytetyzowania działań związanych z ochroną klimatu i uwzględniania ich w strategii miejskiej, młodzież od urzędników – działania w ramach istniejących procedur i zgodnie z nimi, bo również takie działania mogą prowadzić do realnych zmian w mieście, w których żyją – ich najbliższym otoczeniu.

W trakcie trwania projektu młodzi ludzie poznają nie tylko najnowsze informację na temat zmian klimatycznych, ale też nauczą się technik i narzędzi angażowania innych w swoje działania, dowiedzą się czym są konsultacje społeczne, które urzędnicy mają obowiązek przeprowadzać i jak rozmawiać i wpływać na władze lokalne.

Warsztaty z młodymi ludźmi poprowadzą m.in.:

  • eksperci z think-tanku WiseEuropa: wymieńmy, którzy na co dzień zajmują się przygotowywaniem analiz działań podejmowanych przez rząd czy Komisję Europejską w kontekście dostosowywania ich polityk do zmian klimatu, prowadzą szkolenia i konsultacje społeczne oraz zajmują się ich animowaniem i moderowaniem,
  • Ewa Chodkiewicz - w Fundacji WWF Polska kieruje zespołem zrównoważonego rozwoju, który zajmuje się gospodarką o obiegu zamkniętym oraz zrównoważoną produkcją i konsumpcją. Ekspertka Polskiego Paktu Plastikowego - międzysektorowego partnerstwa połączonego wspólną wizją gospodarki obiegu zamkniętego dla opakowań z tworzyw sztucznych. Przedstawicielka organizacji pozarządowych w zespole roboczym ds. recyklingu w powołanym przez Ministerstwo Klimatu Zespole doradczym do spraw systemowych rozwiązań w zakresie gospodarki odpadami. Współautorka publikacji „Problemy gospodarki odpadami komunalnymi – poradnik dla gmin”,
  • Michał Rogalski - znany już chyba w całej Polsce, ze swoich działań prospołecznych, autor obywatelskiej i ogólnopolskiej bazy danych o rozwoju epidemii SARS-Cov19, z której korzystał oficjalnie Rząd RP. Jego działalność to forma sprzeciwu wobec chaosu informacyjnego, jaki zapanował w Polsce po wybuchu pandemii. Dzięki tym staraniom został wyróżniony nagrodą Rzecznika Praw Obywatelskich im. Pawła Włodkowica, oraz został laureatem listy “25 under 25” magazynu Forbes.
  • Aleksandra Sawa - działaczka społeczna i dziennikarka Kultury Liberalnej, była wiceprzewodnicząca Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych, największej organizacji młodzieżowej w Polsce, zrzeszającej blisko 300 tys. osób, a także była członkini zarządu Europejskiego Parlamentu Młodzieży, zainteresowana w szczególności tworzeniem warunków, w których możliwa jest merytoryczna i oparta na faktach debata publiczna, trenerka i facylitatorka,
  • Agata Kamińska - z Fundacji Instytut Zielonej Przyszłości, pod okiem której młodzi ludzie będą mieli możliwość przeprowadzenia foresightu dla miasta Radomska Podczas niego omówione zostaną światowe trendy i czynniki niepewności, które w zestawieniu w czynnikami lokalnymi, posłużą do zbudowania scenariuszy rozwojowych dla Radomska.

Akademia przyjmie formułę stacjonarnych comiesięcznych warsztatów. Zajęcia będą się odbywały w Miejskim Domu Kultury w Radomsku, w czasie trwania zajęć szkolnych.

MALK

Projekt Młodzieżowa Akademia Liderów Klimatu skierowany jest do młodzieży zamieszkującej miasto Radomsko i najbliższą okolicę. Do udziału w projekcie miasto i fundacja zapraszają aktywne młode osoby z różnych środowisk takich jak np. Młodzieżowa Rada Miasta, harcerstwo, kluby uczniowskie, kluby sportowe czy sekcje artystyczne a także osoby, które chciałyby rozwijać swoje umiejętności działania na rzecz społeczności lokalnej i klimatu.

Harmonogram wydarzeń Młodzieżowej Akademii Liderów Klimatu:

  • 20 – 21.10.2021 - Debata otwierająca i I warsztat „Zmiany globalne - realia lokalne”
  • 17 – 18.11.2021 - II warsztat „Głos młodych ludzi w mieście”
  • 8 – 9.12.2021 - III warsztat „Przyszłość Radomska”
  • luty 2022 - Narada Klimatyczna
Więcej o:
radomsko młodzieżowa akademia liderów klimatu malk radomsko projekt
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE