Opanowałaś/eś kitesurfing do perfekcji? Sprawdź, czym jest deska efoil

Opanowałaś/eś kitesurfing do perfekcji? Sprawdź, czym jest deska efoil

Jako miłośnik kitesurfingu zapewne cenisz sobie taką aktywność fizyczną, która dostarcza mnóstwo frajdy i ekscytacji. Jeżeli uwielbiasz wiatr we włosach towarzyszący sportom wodnym, pora spróbować czegoś nowego. Efoiling nazywany jest lewitowaniem nad wodą. Jeżeli zasady utrzymywania równowagi na desce nie są dla Ciebie wyzwaniem, to efoiling zapewni Ci niezapomniane przeżycia!

Co to jest deska efoil?

Deska efoil to specjalne hydroskrzydło do uprawiania efoilingu. Ten sport wodny można określić jako surfowanie na desce nad taflą wody. Hydroskrzydło, dzięki swojej charakterystycznej budowie, umożliwia częściowe wzbijanie się deski ponad poziom wody. W skład deski wchodzi maszt, który umieszczony jest od spodu i skierowany jest w dół w stronę tafli wody. Zakończony jest kadłubem, tzw. fuselarzem. Po obu stronach fuselarza znajdują się skrzydła — przednie i stabilizujące. Najważniejszą jednak część, definiującą ten rodzaj hydroskrzydła jako elektryczną deskę do surfowania, stanowi elektryczny silnik. Dzięki napędowi elektrycznemu i wzrastającej prędkości płynięcia deska unosi się ponad wodę. Uczucie to porównywane jest przez miłośników efoili do latania. 

Kitesurfing a efoiling

Istnieje sporo różnic, ale też podobieństw między kitesurfingiem a efoilingiem. Czego możesz spodziewać się po desce efoil i czym w praktyce różni się od deski, której używasz podczas sesji kitesurfingowych, a jakie są między nimi podobieństwa?

Zasadnicza różnica jest taka, że kitesurfing to pływanie na desce z latawcem dzięki sile wiatru. Deska efoil nie posiada takiego pędnika jak latawiec ani — jak w przypadku windsurfingu — żagla. Ruch deski gwarantowany jest przez elektroniczny napęd. Ma to swoje plusy. Sesja kitesurfingu wymaga, aby wiatr wiał z prędkością przynajmniej 10 węzłów. Praktyka pokazuje bowiem, że mniejsza siła wiatru to większe ryzyko przepadania latawca. Z deską efoil nie trzeba czekać na sprzyjające warunki pogodowe, pływać można nawet przy bezwietrznej aurze!

Podobieństwo to technika pływania. Istnieją dwa sposoby na skręcanie deską do kitesurfingu. Przy desce dwukierunkowej typu twin obracasz tułów, przy desce jednokierunkowej directional zmieniasz zaś ustawienie nóg. Możliwe, że ten pierwszy typ deski jest Twoim faworytem, jeśli cenisz sobie wygodę i uniwersalność. Jeśli chodzi o deskę efoil, choć do zmiany obrotów silnika używasz bezprzewodowego pilota, działającego za pomocą kontrolera opartego na technologii bluetooth, kierunek pływania jednak zmienisz podobnie jak na desce kierunkowej, a niemal identycznie jak wingfoil.

Wybór deski efoil

Dobre deski efoil sprawdzą się podczas ślizgu w takich akwenach jak jezioro, morze, ocean, a nawet na rzekach, a to wszystko bez konieczności czekania na wiatr. Jednym słowem, możesz pływać niemal zawsze i wszędzie. Aby jednak w pełni cieszyć się nowym sportem, warto zainwestować w dobry sprzęt. W tym miejscu warto wiedzieć, że istnieją firmy specjalizujące się właśnie w drobiazgowym opracowywaniu, produkowaniu i sprzedaży elektrycznych desek surfingowych. Wśród nich Waydoo, którego jedną ze sztandarowych efoili jest świetna Waydoo FLYER One oraz jej ulepszona wersja Plus. Wydajność i bezproblemowa eksploatacja, lekka konstrukcja, stopy aluminium wysokiej jakości i układ napędowy o mocy aż 6000 W to jej znaki rozpoznawcze. Jeśli marzy Ci się długa rekreacja na desce, ucieszy Cię pewnie fakt, że czas pracy baterii to aż 120 minut! W przypadku zaś deski Cruising lub Carver firmy Takuma możesz podmienić maszt elektryczny na klasyczny, stwarzając tym samym sprzęt nadający się do takich sportów jak sup foil, wake foil czy Wingfoil. Jeżeli natomiast zależy Ci na niemal bezgłośnym lataniu po wodzie, poleca się firmę Flite i jej niezawodny Fliteboard Serie 2.2. 

Surfowanie na elektrycznym hydroskrzydle zapewni Ci ulubiony rodzaj rozrywki w nowym stylu. Poczuj znaną sobie adrenalinę w nieco innym, świeżym wydaniu. Nie czekaj na sprzyjający wiatr. Wyciągnij deskę, kiedy tylko poczujesz ochotę na surfing!

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE