W sobotnie południe, 9 września w radomszczańskim muzeum otwarto uroczyście zmodernizowaną wystawę „W okupowanym Radomsku”.
W ramach 25. edycji EUROPEJSKICH DNI DZIEDZICTWA pod hasłem „KRAJOBRAZ DZIEDZICTWA.DZIEDZICTWO KRAJOBRAZU” w Muzeum Regionalnym im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku 9 września otwarto wystawę „W okupowanym Radomsku” po modernizacji. Ekspozycja mieści się w budynku dawnego aresztu, gdzie w czasie okupacji Polaków katowali hitlerowcy, a po tzw. wyzwoleniu komuniści i ubecy.
To miejsce przesiąknięte historią i ludzką krwią, dlatego szczególne wrażenie robią eksponaty zgromadzone w tym miejscu: obozowy pasiak, mundury partyzantów, czy biało-czerwona opaska żołnierza Wojska Polskiego z widocznymi śladami krwi. Do ponurych okupacyjnych czasów przenoszą nas także oryginalne niemieckie obwieszczenia urzędowe, ówczesne banknoty, pieczęcie z „wroną” (godło III Rzeszy), archiwalne fotografie, dokumenty. To jednak nie tylko zbiór samych przedmiotów z lat okupacji. To także plansze z bogatymi opisami wydarzeń wojennych na ziemi radomszczańskiej (m.in. bitwa pod Krzętowem, bitwa pod Ewiną, misja Freston), liczne biogramy (m.in. Stanisław Sojczyński Warszyc i jego działalność w powojennym Konspiracyjnym Wojsku Polskim).
Wystawę otworzyli: Krzysztof Zygma, dyrektor placówki oraz Małgorzata Borek, która opracowała koncepcję historyczną wystawy. Natomiast opracowaniem graficznym zajął się Jakub Lesiński. Podczas uroczystości głos zabrali także starsi radomszczanie: Zofia Gzik i Michał Ciesielski, którzy opowiedzieli o swoich przeżyciach z początków okupacji hitlerowskiej.