Radomsko, Łódzkie 18.3o Niedziela, 21 Lipca 2019
ważne informacje
  • 08:07 Ograniczenie w dostawie ciepłej wody czytaj dalej
  • 16:07 Zagłosuj na Radomsko w konkursie Planete+ „Twoje miasto z góry” czytaj dalej

Oferta edukacyjna na nowy rok szkolny

Powiat
Beata Januszewska

Dyrekcje szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez Starostwo Powiatowe w Radomsku przygotowały ofertę edukacyjną na nowy rok szkolny 2019/2020. W skali powiatu może powstać ponad 60 pierwszych klas. Lekcje mają się kończyć najpóźniej o godzinie 16, a klasy mają maksymalnie liczyć do 34 uczniów.

Szkoły średnie prowadzone przez Powiat Radomszczański przygotowują się do sprostania wymogom reformy edukacyjnej, która przewiduje konieczność przyjęcia do klas pierwszych podwójnej liczby uczniów.

- Przygotowujemy szkoły, aby znalazło się w nich miejsce dla każdego absolwenta podstawówki i gimnazjum z terenu powiatu. Niestety, nie możemy zagwarantować, że uczeń trafi do klasy o wymarzonym przez siebie profilu kształcenia
- uprzedza Wicestarosta Powiatu Radomszczańskiego Jakub Jędrzejczak.

W czerwcu ostatnie klasy wygaszanych na mocy reformy gimnazjów oraz ósme klasy szkół podstawowych opuści około 2154 absolwentów, liczba kandydatów do szkół średnich będzie więc dwukrotnie większa niż w latach ubiegłych. Co więcej - absolwenci gimnazjów i podstawówek nie będą mogli uczęszczać do tych samych klas, ponieważ ich nauczanie prowadzone było na podstawie innych programów edukacyjnych. Stąd konieczność tworzenia w szkołach średnich równoległych, odrębnych klas dla uczniów po podstawówkach i gimnazjach.

Biorąc pod uwagę te wymogi, dyrekcje szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez Powiat przygotowały ofertę edukacyjną na nowy rok szkolny 2019/2020 rok. W skali powiatu może powstać ponad 60 pierwszych klas.

W I Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku planowane jest utworzenie 9 klas pierwszych (cztery dla absolwentów gimnazjów i pięć – po podstawówkach), a w II LO - 10 klas (po 5 dla gimnazjów i podstawówek). Szeroką ofertę stworzenia aż 10 klas pierwszych przygotował Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Przedborzu. W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Radomsku (wraz z III LO) są plany utworzenia 10 klas pierwszych (w tym dwie klasy licealne, cztery technikum, cztery – w branżowej szkole I st.), w Zespole Szkół Drzewnych – 14 klas pierwszych ( w tym 8 klas w technikum, 6 klas w szkole branżowej). W Zespole Szkół Elektryczno – Elektronicznym może powstać 8 klas pierwszych (w technikum), w Zespole Szkół Ekonomicznych – 10 klas (8 w technikum , 2 – w szkole branżowej).

Przyjęcie do szkół tzw. podwójnego rocznika wymagać będzie także stworzenia w większości szkół dodatkowych klas lub przebudowy szkolnych budynków.

- Plan prac remontowych został już zaakceptowany przez Zarząd Powiatu, a środki finansowe na te zadania są już zabezpieczone
- informuje Grzegorz Szymczak, Naczelnik Wydziału Edukacji. Większość prac prowadzona będzie w czasie wakacji.

Aby stworzyć miejsca dla wszystkich chętnych zapadła także decyzja o zwiększeniu do 34 liczby uczniów w klasach pierwszych.

- W żadnej ze szkół nie przewidujemy nauki na dwie zmiany. Szkoły będą dążyć do tego, aby zajęcia kończyły się najpóźniej o godzinie 16
– dodaje Grzegorz Szymczak.

Info: Starostwo Powiatowe w Radomsku.

Szczegółowy wykaz tworzonych klas oraz ich profili wraz z wykazem przedmiotów z rozszerzonym programem nauczania - w załączonych dokumentach.

ZAŁĄCZONE PLIKI

Zarzadzenie Łódzkiego Kuratora OświatyPOBIERZ PLIK
INFORMATOR 2019-2020-Powiat RadomszczanskiPOBIERZ PLIK

komentarze