Radomsko, Łódzkie 2.2o Wtorek, 28 Stycznia 2020
ważne informacje
  • 12:01 Dni Radomska 2020. Wystąpią Ronnie Ferrari, Lady Pank i B.R.O czytaj dalej
Agencja Muza_koncert 12 marca

Oferował do sprzedaży nielegalne oprogramowania do diagnozowania aut, został zatrzymany

Alert 112
Beata Januszewska

Radomszczańscy policjanci wspólnie z policjantami Wydziału do Walki z Cyberprzestępczości Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi we wtorek 25 czerwca zatrzymali 22-letniego mieszkańca Radomska, który w miejscu zamieszkania posiadał nielegalny interfejs oraz oprogramowanie służące do diagnozowania pojazdów mechanicznych. Oprogramowanie nielegalnie pobierał z portalów internetowych a następnie kopiował i oferował do sprzedaży na popularnych portalach internetowych.

Policjanci zabezpieczyli urządzenie służące do diagnozowania pojazdów, które jest „podróbką” znanej marki oraz laptop, na którym znajdowało się co najmniej 9 „pirackich” programów.  Ogólna wartość poniesionych strat przez właścicieli oprogramowania wynosi ponad 42 tys. zł.

Policjanci ustalili, że mężczyzna zakupił przez internet kilka urządzeń, z których część sprzedał również za pośrednictwem sieci, a jedno urządzenie zostawił sobie na własny użytek. 22-latek jest osobą bezrobotną i stwierdził, że miał to być jego sposób na zarabianie pieniędzy. Proceder ten miał miejsce w ciągu ostatnich kilku miesięcy.

Zatrzymanemu policjanci przedstawili zarzut kradzieży cudzych programów komputerowych oraz usiłowania bezprawnego rozpowszechniania oprogramowania diagnostycznego, za co grozi nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Mężczyzna przyznał się do zarzucanych mu przestępstw.

komentarze