Odzież wędkarska do zadań specjalnych!

Odzież wędkarska do zadań specjalnych!

Relaks nad wodą z ulubionym hobby - czy jest lepszy sposób na odpoczynek? Żeby jednak oprócz ryb nie przynieść do domu także przeziębienia, trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie ubrania. Profesjonalna odzież wędkarska nie tylko chroni przed chłodem i wilgocią, ale także zapewnia maksimum komfortu. Podpowiadamy, w jakie elementy garderoby warto wyposażyć się przed wyprawą na ryby.

Co wyróżnia dobrą odzież wędkarską?

Czasy, kiedy nasi dziadkowie zabierali na ryby polarowe bluzy i bawełniane kapelusze już dawno odeszły do lamusa. Najnowsza technologia tworzenia odzieży funkcjonalnej daje możliwość pełnego zabezpieczenia nawet w sytuacji, kiedy pogoda staje się nieprzewidywalna. Najwyższej jakości odzież na ryby jest nie tylko wytrzymała, ale także odporna na wiatr i wilgoć. Duże znaczenie ma także lekkość materiału i jego przewiewność. 

Wielu wędkarzy przed wyprawą nad wodę odruchowo sięga po odzież outdoorową. Nie jest to jednak dobry wybór. Podczas łowienia ryb jesteśmy bowiem narażeni na o wiele trudniejsze i bardziej zmienne warunki pogodowe niż podczas zwykłych aktywności na powietrzu. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc specjalistyczna odzież wędkarska od wiodącego producenta, na przykład Norfin czy Geoff Anderson

Jak ubrać się na ryby? Poznaj najważniejsze zasady 

Przygotowują swoją profesjonalną wędkarską garderobę warto postawić zasadę dobierania warstw. Dobieraj strój zgodnie z wymienionymi poniżej zasadami.

  • Warstwa pierwsza, czyli bielizna termoaktywna.
  • Warstwa druga, czyli izolacja termiczna.
  • Warstwa trzecia, czyli ochrona przed wodą i wiatrem. 

Bielizna termoaktywna odprowadza wilgoć od skóry na zewnątrz, dlatego pozwala czuć świeżość nawet przez wiele godzin. Wykonywana jest z syntetycznych lub naturalnych materiałów. Zimą i jesienią warto wybrać te drugie. Szczególnie polecana jest wełna merino, która dodatkowo pomaga w termoregulacji. 

Warstwę termiczną trzeba dostosować do panujących warunków atmosferycznych. Wysokiej jakości polar jest miękki i przyjemny a przede wszystkim doskonale zatrzymuje ciepło w swoich włóknach. Kiedy na dworze jest bardzo zimno, może jednak nie wystarczyć. Wówczas postawić na środkową warstwę wykonaną z wełny. 

Trzecia i wbrew pozorom najważniejsza warstwa chroni cię przed tymi żywiołami, które najbardziej dokuczają wędkarzom, czyli deszczem, śniegiem i wiatrem. Wybieraj wysokiej jakości odzież z membraną. Niezwykle ważna jest również impregnacja, która sprawia, że kurtka jest lekka i oddychająca nawet w momencie, kiedy narażona jest bezpośrednio na duże opady deszczu. 

Wybór odpowiedniej odzieży na wyprawę na ryby jest kluczowy dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Dzięki niej kontakt z przyrodą staje jeszcze bardziej wartościowy i po prostu przyjemniejszy. Właśnie dlatego niezależnie od stopnia swojego zaawansowania warto wyposażyć się w ubrania specjalistyczne, przygotowane specjalnie z myślą o wędkarzach. 

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE