Odsłonięcie tablicy poświęconej żołnierzom KWP

W niedzielę 25 września, uroczyście odsłonięto tablicę poświęconą żołnierzom Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Wydarzenie poprzedziła masz święta w kolegiacie pw. św. Lamberta.

Tablica zamontowana  jest  na bocznej fasadzie Muzeum Regionalnego w Radomsku od strony ul. Narutowicza. Upamiętnia wydarzenia  z kwietnia 1946 roku, kiedy to żołnierze KWP pod dowództwem por. Jana Rogulki, uwolnili więźniów z aresztu mieszczącego się w dzisiejszym muzeum.

- Są wydarzenia w życiu społeczności, które wymajają upamiętnienia, oddania czci oraz ocalenia od zapomnienia ludzi i spraw związanych z ich działalnością. Takim spełnieniem patriotycznego obowiązku jest dzisiejsza uroczystość upamiętnienia wydarzeń, które miały miejsce w Radomsku w nocy z 19 na 20 kwietnia 1946 roku, kiedy to oddział KWP, pod dowództwem porucznika Jana Rogulki ps. "Grot" uwolnił z miejskiego aresztu przetrzymywanych i torturowanych żołnierzy Armii Krajowej. Natomiast pamięć o bohaterskich czynach powinna nieustannie trwać  - mówił podczas odsłonięcia tablicy prezydent Jarosław Ferenc.

Na samej tablicy widnieje napis:

W HOŁDZIE ŻOŁNIERZOM KONSPIRACYJNEGO WOJSKA POLSKIEGO, KTÓRZY W NOCY Z 19 NA 20 KWIETNIA  1946 ROKU POD DOWÓDZTWEM POR. JANA ROGULKI PS. GROT UWOLNILI Z MIEJSCOWEGO ARESZTU 59 PATRIOTÓW OSADZONYCH  PRZEZ FUNKCJONARIUSZY POWIATOWEGO URZĘDU BEZPIECZEŃSTWA PUBLICZNEGO

                                                                                                                                                RODACY

O zamontowaniu pamiątkowej tablicy w naszym mieście mówiło się od kilku lat. Przeciw umiejscowieniu jej na muzeum był konserwator, który twierdził, że na ścianie placówki i tak jest już sporo tablic. Umieścić tablicę udało się dzięki determinacji Krzysztofa Raka i Zdzisława Dudka ze stowarzyszenia Pro-Patria.

W uroczystościach odsłonięcia tablicy wzięły udział władze Radomska, powiatu, posłanka Anna Milczanowska, kombatanci, uczniowie szkół oraz radomszczanie.

Więcej o:
muzeum radomsko tablica radomsko odsłonięcie tablicy radomsko
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE