Odblaski od policjantów. Bezpieczeństwo przede wszystkim

Odblaski od policjantów. Bezpieczeństwo przede wszystkim Fot. KPP Radomsko

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Radomsku rozdawali drobne upominki w postaci elementów odblaskowych. Akcja „Świeć przykładem” była okazją, aby przypomnieć pieszym i rowerzystom zasady bezpiecznego poruszania się po drodze.

5 i 6 grudnia policjanci wspólnie z samorządowcami z terenu powiatu radomszczańskiego rozdawali elementy odblaskowe. Pierwsze odblaski trafiły do mieszkańców gminy Przedbórz a kolejne były rozdawane w Kobielach Wielkich, Kodrębie oraz Masłowice.

Policjanci uczestniczyli również w spotkaniu z dziećmi w Szkole Podstawowej w Kobielach Wielkich. Korzystając z okazji wizyty u najmłodszych, mundurowi rozmawiali z dziećmi o bezpieczeństwie, nie tylko na drodze, ale także podczas zbaw na świeżym powietrzu czy w szkole.

Wielką atrakcją dla najmłodszych był Komisarz Błysk. Uczniowie bardzo chętnie i aktywnie wzięli udział w spotkaniu, a na zakończenie każdy z nich otrzymał breloczek odblaskowy poprawiający widoczność na drodze.

- Noszenie elementów odblaskowych jest szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, kiedy częściej niż zwykle dochodzi do wypadków z udziałem pieszych. Powodem takich zdarzeń jest nie tylko pogorszenie się pogody czy faktu, iż dzień jest krótszy, ale przede wszystkim słaba widoczność pieszych na drogach – podkreśla mł. asp. Dariusz Kaczmarek z policji w Radomsku.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają  kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Więcej o:
policja świeć przykładem policja radomsko
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE