Warning: Undefined array key "HTTP_ACCEPT_ENCODING" in /home/klient.dhosting.pl/r24/radomsko24.pl/public_html/public/index.php on line 4

Deprecated: substr_count(): Passing null to parameter #1 ($haystack) of type string is deprecated in /home/klient.dhosting.pl/r24/radomsko24.pl/public_html/public/index.php on line 4

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/klient.dhosting.pl/r24/radomsko24.pl/public_html/public/index.php:4) in /home/klient.dhosting.pl/r24/radomsko24.pl/public_html/public/index.php on line 16
Od piątku więcej za wodę i ścieki - Radomsko24.pl

Od piątku więcej za wodę i ścieki

Chociaż na czerwcowej sesji radni miejscy nie wyrazili zgody na podwyżkę cen wody i ścieków - i tak ona nastąpi. Nowe stawki, opracowane przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, wejdą w życie w piątek 16 sierpnia.

Chociaż na czerwcowej sesji radni miejscy nie wyrazili zgody na podwyżkę cen wody i ścieków - i tak ona nastąpi. Nowe stawki, opracowane przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, wejdą w życie w piątek 16 sierpnia.
Od 16 sierpnia wchodzi nowa taryfa za wodę i ścieki
Dlaczego - pomimo sprzeciwu większości radnych - radomszczanie zapłacą więcej za wodę i ścieki? Zgodnie z obowiązującymi przepisami, podpisanie wniosku przez prezydent Annę Milczanowską skutkuje wprowadzeniem nowych taryf. A tak się stało. Szefowa miasta podpisała stosowny dokument, zatem tak naprawdę stanowisko radnych w kwestii podwyżki cen wody nie miało znaczenia.

- Bezdyskusyjny jest fakt, iż stanowisko rady miejskiej, opiniującej uchwałę w wyżej wymienionej sprawie pozytywnie czy też negatywnie, nie ma żadnego wpływu na wysokość nowych stawek oraz na to, że zaczną one obowiązywać wszystkich mieszkańców Radomska od połowy sierpnia 2013 roku - wyjaśniała na czerwcowej sesji radna Magdalena Spólnicka (PO), która, podobnie jak jej klubowi koledzy, nie brała udziału w głosowaniu dotyczącym podwyżki wody i ścieków zaproponowanej przez PGK, a zaakceptowanej przez prezydent Annę Milczanowską. - Nie braliśmy udziału w dzisiejszym głosowaniu (13 czerwca - dop. aut.) ze względu na fakt, iż (podobnie zresztą jak w ubiegłym roku) procedura zmian taryfy za wodę i ścieki wyglądała w ten sposób, że spółka PGK złożyła na ręce prezydent miasta Anny Milczanowskiej wniosek, w którym zaproponowała nowe wyższe stawki, obowiązujące przez najbliższy rok, tzn. od sierpnia 2013 do sierpnia 2014. Pani prezydent, po zapoznaniu się z powyższym wnioskiem, zaakceptowała proponowane przez spółkę nowe taryfy, przyjmując tym samym odpowiedzialność za wzrost cen. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, podpisanie wniosku przez prezydenta skutkuje wprowadzeniem nowych taryf po upływie około 60 dni i na tym kończy się cała procedura - podkreślała 13 czerwca radna Magdalena Spólnicka.

Przeciwko podwyżce wody głosowali radni SLD. - To nie czas na podwyżki. Przedsiębiorstwo, jak zapewnia jego kierownictwo, dobrze sobie radzi, zatem może wstrzymać się ze wzrostem cen - mówiła radna Ewa Drzazga.

Stanowiska radnych PO i SLD nie poparło tylko 5 radnych.

- Jestem zwolennikiem podnoszenia podatków i wszelkich opłat na rzecz gminy, ale stopniowych, bez żadnych skoków, by nie stało się tak, jak było z podatkiem od nieruchomości. Przez 8 czy 9 lat nie był on podnoszony i dlatego realna wartość podatku o stopień inflacji przez tyle lat bardzo poważnie zmalała. Nie możemy dopuszczać do tego, aby brak środków hamował rozwój miasta - stwierdził 13 czerwca Jan Grabowski (FSG).

Jak zauważyła radna Spólnicka, sprzeciw większości radnych na nic się zdał. 16 sierpnia 2013 roku wejdą w życie nowe stawki za wodę i ścieki, które będą obowiązywać do 15 sierpnia 2014 roku.

Dokument przygotowany przez PGK zakłada wzrost cen wody o stopień inflacji dla wszystkich grup objętych podwyżką, czyli za 1 m sześc. mieszkańcy zapłacą o 19 groszy więcej, natomiast w grupie dotyczącej przemysłu - o 26 groszy więcej.

Kierownictwo PGK zwraca uwagę na to, że nawet po wzroście cen za wodę i ścieki i tak będą one niższe od tych obowiązujących w sąsiednich miastach.

Co o podwyżkach myślą zapytani przez tygodnik "Między stronami" radomszczanie?

minusy:

- Ktoś może powiedzieć, że ceny wzrosły zaledwie o grosze. Ale, jak się zwykło mówić, grosz do grosza… Denerwujące jest tłumaczenie w stylu, iż gdyby nie podwyżki, nie byłoby remontów. Dlaczego za wszystko zawsze musi płacić ogół?. Roman z Tysiąclecia.

- I znów trzeba będzie zacisnąć pasa. Czy ktoś zastanowił się, że ilość dziurek w każdym pasie - niezależnie czy jest on damski, męski czy też dziecięcy - jest ograniczona? Gdyby do góry szła tylko woda i ścieki, można by było to jakoś przeżyć. Tak, niestety, nie jest… Sławomir z Piastowskiej.

plusy:

- Nie rozumiem, po co tyle zamieszania wokół tej sprawy. Przecież jak chcemy korzystać z wody czy ze ścieków, musimy za to płacić. A podwyżki były, są i będą. Tym bardziej, że PGK stosuje je co roku. Można się do tego przyzwyczaić. Waldemar z Jagiellońskiej.

- Uważam, że Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i pani prezydent dobrze zrobiły. Jestem bowiem zdania, że wraz ze wzrostem inflacji powinien następować wzrost cen, m.in. za wodę i ścieki. Teraz PGK ma dobrą sytuację finansową również dlatego, że systematycznie podnosi ceny i nie musi dokładać do swojego interesu. Krystyna z Leszka Czarnego.

Ceny wody i ścieków po podwyżce

Grupa taryfowa I - przemysł, handel, usługi
cena za 1 m sześc. wody - 3,65 złotych
cena za 1 m sześc. odprowadzonych ścieków - 6,58 złotych
Grupa taryfowa II - gospodarstwa domowe

cena za 1 m sześc. wody - 2,74 złotych
cena za 1 m sześc. odprowadzonych ścieków - 4,15złotych

Grupa taryfowa III - przemysł, handel, usługi, użytkujący wodomierze sprzężone
cena za 1 m sześc. wody - 3,65 złotych
opłata abonamentowa za wodomierz sprzężony - 37,86 złotych

W cenie uwzględniono podatek VAT w wysokości 8 proc.

Autor: Monika Bednarczyk-Bojdo

 

Artykuł pochodzi z bezpłatnego tygodnika "Między Stronami", który jest dostępny m.in. w sklepach OSM i Zorza. Elektroniczną wersję tygodnika można pobrać ze strony www.miedzystronami.com

 

Więcej o:
podwyżka woda urząd miasta pgk anna milczanowska
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE