Od piątku kolejne kilometry A1 Kamieńsk-Piotrków Tryb. oddane do użytku

Od piątku kolejne kilometry A1 Kamieńsk-Piotrków Tryb. oddane do użytku Fot. GDDKiA

Kolejne cztery kilometry nowej betonowej jezdni będą mieli od piątku, 14 maja do dyspozycji kierowcy przemierzający budowany odcinek autostrady A1 między Piotrkowem Trybunalskim i Kamieńskiem. Tym samym do siedmiu kilometrów wydłuży się możliwość jazdy po nowej jezdni w ramach budowy odcinka „B”.

To ostatni fragment powstającej autostrady, gdzie jazda w dalszym ciągu odbywa się jeszcze po starej jezdni tzw. „Gierkówki”. Wynika to z faktu, że podpisanie umowy na projekt i budowę tego fragmentu trasy, a w konsekwencji rozpoczęcie prac, nastąpiło najpóźniej, ze wszystkich czterech kontraktów budowy A1 w województwie łódzkim. Różnica w tym przypadku wyniosła 9 miesięcy.

- Prace na odcinku Piotrków Trybunalski – Kamieńsk przebiegają zgodnie z harmonogramem. Mimo długiej zimy i bardzo złej pogody w pierwszej części wiosny, nie odnotowujemy tu żadnych opóźnień – mówi Maciej Zalewski, rzecznik prasowy łódzkiego oddziału GDDKiA.

Do obecnej chwili kierowcy mieli na tym odcinku do dyspozycji 4 kilometry nowej jezdni - od Piotrkowa Trybunalskiego w kierunku Katowic. Teraz nową jezdnią dojadą od Piotrkowa do Woli Krzysztoporskiej, co oznacza, że jazda po nowej jezdni odbywa się już ponad jedną czwartą długości całego odcinka Piotrków Trybunalski – Kamieńsk. 

- Ruch – wzorem pierwszego oddanego tam odcinka – prowadzony będzie w układzie 1+1, czyli dla każdego kierunku jazdy wyznaczono jeden pas ruchu. Będzie także obowiązywało ograniczenie prędkości do 60 km/h. Znacznie poprawi się jednak komfort jazdy. Pomijając fakt, że kierowcy dostaną do dyspozycji jezdnię o równej, gładkiej nawierzchni, każdy z wyznaczonych pasów ruchu ma 4 metry szerokości, co zapewni wygodną i spokojną jazdę, nawet największymi samochodami – wyjaśnia Maciej Zalewski.

Wykonawca zapowiada systematyczne przekazywanie kolejnych betonowych odcinków nowej – wschodniej jezdni. Przekazanie ostatniego ma nastąpić w wakacje. Tym samym stara, legendarna „Gierkówka” przejdzie do historii.

Przełożenie ruchu na nowy odcinek powinno się zakończyć w piątek w godzinach południowych, zatem jadący tędy przed południem muszą liczyć się z dodatkowymi utrudnieniami, a nawet z chwilowymi wstrzymaniami ruchu.

Opisywany odcinek można ominąć pokonując trasę Piotrków Trybunalski - Kamieńsk DK 91.

Więcej o:
gddkia a1 autostrada a1 odcinek piotrków-kamieńsk
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE