Od końca maja w Łódzkiem więcej o 1100 cudzoziemców odprowadzających składki do ZUS

Od końca maja w Łódzkiem więcej o 1100 cudzoziemców odprowadzających składki do ZUS Fot. pixabay.com

Liczba cudzoziemców pracujących legalnie i podlegających ubezpieczeniom społecznym w Polsce wynosi już niemal 1 mln 112 tys. osób. W województwie łódzkim, od końca maja do końca września liczba ubezpieczonych w ZUS cudzoziemców wzrosła o 1,1 tys. osób i wynosi ponad 70,1 tys. osób. Najwięcej jest obywateli z Ukrainy, Białorusi i Gruzji.

W stosunku do maja najwięcej ubezpieczonych przybyło z Białorusi. Odnotowaliśmy wzrost o 232 osoby. Białorusini, to druga najliczniejsza nacja w naszym regionie i na koniec września mieliśmy 5,5 tys. ubezpieczonych osób z tego kraju. O ponad 100 osób wzrosła też liczba ubezpieczonych z Wietnamu, Nepalu i Indii. Na koniec września w Łódzkiem ubezpieczonych obywateli z Wietnamu było ponad 730 osób, z Nepalu –555 osób i z Indii ponad 1,4 tys. osób. Przybyło nam też ok. 70 osób z obywatelstwem kazachskim i w ten sposób liczba osób z tego kraju wzrosła na koniec września do 333.

Choć najwięcej ubezpieczonych cudzoziemców w naszym województwie pochodzi z Ukrainy, bo 50 tys., to jednak jest ich o 300- mniej niż było w maju. Ubyło nam też obywateli Mołdawii. Niemal o 50 osób mniej niż w maju, na koniec września było ich 770. Mniej więcej na tym samym poziomie co w maju znajdujemy obywateli z Gruzji. Na koniec września przybyło 35 osób z tego kraju. W sumie było ich niemal 2060.

W województwie łódzkim pracują i odprowadzają składki do ZUS także przedstawiciele m.in.: Filipin – 639 osób, Indonezji – ok. 800 osób, Bangladeszu – 286 osób oraz Włoch, Kolumbii, Azerbejdżanu – z każdego z tych państw ponad 200 osób, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Niemiec i Bułgarii – tu z każdego z tych państw ponad 100 osób.

Na terenie województwa łódzkiego najwięcej ubezpieczonych cudzoziemców podlega pod I Oddział w Łodzi – niemal 38 tys., następnie pod II Oddział w Łodzi – ok. 17,6 tys. oraz pod Oddział w Tomaszowie Mazowieckim – ponad 14,6 tys. osób.

Na terenie żadnego z oddziałów nie odnotowano ubezpieczonych np. z Andory, Aruby, Brunei, Czadu, Czarnogóry, Grenady, Islandii, Kataru, Madagaskaru czy Panamy.

Cudzoziemcy najczęściej zatrudniani są jako pracownicy. Z tego tytułu w Łódzkiem ubezpieczonych jest 36,6 tys. osób. Swoją własną działalność prowadzi natomiast 1765 obcokrajowców. Do najbardziej przedsiębiorczych należą przedstawiciele Ukrainy – ok. 800 prowadzących działalność, Białorusi – 250 przedsiębiorców oraz Armenii – 65 prowadzonych działalności. Pozostałe osoby świadczą pracę na podstawie umowy zlecenia lub umowy agencyjnej, lub też mają prawo do zasiłku dla bezrobotnych.

Cudzoziemcy pracujący w Polsce i objęci ubezpieczeniem emerytalno-rentowym, odprowadzają składki do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, przez co mają też wpływ na jego stabilną kondycję.

Więcej o:
zus zus radomsko cudzoziemcy
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE