Od jutra ferie zimowe na terenie całego kraju

Od jutra ferie zimowe na terenie całego kraju Fot. Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Przerwa świąteczna w szkołach kończy się co prawda już dziś, w niedzielę 3 stycznia, ale uczniowie nie wracają jeszcze do szkół. W poniedziałek rozpoczną się bowiem ferie zimowe, które potrwają aż do 17 stycznia. W tym roku będą one wyjątkowe: w jednym terminie dla wszystkich i ze sporymi ograniczeniami dla dzieci i młodzieży.

Przynajmniej do 17 stycznia dzieci i młodzież poniżej 16 roku życia nie mogą – w godz. 8.00-16.00 od poniedziałku do piątku – wychodzić z domu bez rodzica bądź opiekuna. Przewidziano jedynie cztery wyjątki od tej reguły: dotarcie do szkoły, dotarcie na miejsce przeprowadzania egzaminu zawodowego, przemieszczanie się w ramach półkolonii i obozów organizowanych przez szkoły mistrzostwa sportowego oraz, w przypadku uczniów realizujących praktyczną naukę zawodu, dotarcie na miejsce praktyk.

Podczas ferii można organizować tylko dwie formy zorganizowanego wypoczynku dla dzieci i młodzieży: półkolonie w szkołach dla uczniów klas I-IV lub obozy szkoleniowe dla uczniów szkół mistrzostwa sportowego. Ich organizatorzy (według rozporządzenia mogą to być tylko szkoły lub organizacje pozarządowe za zgodą dyrektorów) muszą przestrzegać wytycznych Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Edukacji Narodowej i GIS-u. Nie wolno natomiast organizować zorganizowanego wypoczynku poza granicami kraju.

Uczestnicy muszą być zdrowi, a same półkolonie organizowane można zorganizować tylko w szkołach lub w budynkach użyteczności publicznej (np. remizach, świetlicach itp.). Jedna grupa składa się z maksymalnie 12 uczestników, którzy powinni przebywać w czasie półkolonii w jednym pomieszczeniu. Grupy nie mogą się mieszać, a na każdą osobę powinny przypadać co najmniej 4 m2..

Do 17 stycznia zamknięte są m.in. galerie handlowe, siłownie, centra fitness, baseny czy aquaparki. Ograniczenia dotknęły także hoteli – od 28 grudnia mieszkać w nich mogą tylko lekarze, piloci i załogi samolotów, zawodowi kierowcy, pacjenci oraz funkcjonariusze służb mundurowych i tylko wówczas, gdy wykonują czynności służbowe.

Decyzja o powrocie uczniów do szkół ma zapaść w najbliższych dniach. Jak mówi minister edukacji Przemysław Czarnek, najbardziej prawdopodobny jest powrót klas I-III do stacjonarnej nauki po 17 stycznia. Ministerstwo rozważa także scenariusz, w którym do szkół mogli wrócić uczniowie klas VIII i maturalnych.

Więcej o:
ferie zimowe koronawirus pandemia restrykcje obostrzenia lockdown narodowa kwarantanna COVID-19
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE