Obraz z kościoła św. Lamberta na wystawie na Zamku Królewskim w Krakowie

Obraz z kościoła św. Lamberta na wystawie na Zamku Królewskim w Krakowie Fot. Chrystus i dzieci (Pozwólcie dziatkom przyjść do mnie). Fot. Zamek Królewski w Krakowie

Do 16 kwietnia na Zamku Królewskim w Krakowie można oglądać wystawą czasową Jacob Mertens i malarstwo krakowskie około roku 1600. Prezentowany jest tam wypożyczony obraz z radomszczańskiego kościoła pw. św. Lamberta - Chrystus i dzieci (Pozwólcie dziatkom przyjść do mnie).

Na ekspozycji czynnej od 13 stycznia do 16 kwietnia zaprezentowano ponad trzydzieści eksponatów: obrazów, a także innych dzieł (rysunek, rzeźby z kości słoniowej) wykonanych ok. 1600 roku. Interesującym zabytkiem jest ołtarz z war­sztatu Jakuba Mertensa. Jego najważniejszą część stanowi wyjątkowo wysokiej klasy Zwiastowanie sygnowane przez artystę, znajdujące się obecnie w Prałatówce przy kościele Mariackim.

Jacob Mertens był synem Peetera Mertensa i Cathlijne van Schoor, a rzemiosła uczył się w warsztacie Huybrechta (Huberta) Bruggemana. O życiu i twórczości tego mistrza niewiele wiadomo, nie sposób więc określić, jaki wpływ wywarł na ucznia. Nie znamy też daty i przyczyny wyjazdu Mertensa z rodzinnego miasta, bez wątpienia jednak postanowił on osiedlić się w Krakowie na stałe, skoro 23 października 1589 roku wstąpił do miejscowego cechu malarzy, a w roku 1595 przyjął prawo miejskie. Tutaj też pojął za żonę Barbarę, wdowę po malarzu Pawle Czumturnie (Tomtornie). Jacob zapisał żonie 1500 zł w testamencie, który sporządził w 1598 roku w związku z planami podróży w rodzinne strony. Odwiedziny we Flandrii umożliwiły mu zapewne zapoznanie się z bieżącym życiem artystycznym, a szczególnie z fundacjami realizowanymi wówczas w antwerpskiej katedrze, której wyposażenie było stopniowo uzupełniane po kalwińskich wystąpieniach ikonoklastycznych w latach 1566 i 1581. Zmarł przed 26 czerwca 1609 roku.

Więcej o:
wystawa św. lambert zamek królewski wawel
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE