O twórczości Tadeusza Różewicza w MBP

Z okazji obchodów 1. rocznicy śmierci Tadeusza Różewicza Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku gościła dr Agnieszkę Skolasińską, która wygłosiła wykład na temat twórczości pisarza.

Z okazji obchodów 1. rocznicy śmierci Tadeusza Różewicza Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku gościła dr Agnieszkę Skolasińską, która wygłosiła wykład na temat twórczości pisarza.



Prelekcja pt. „Ars longa, vita brevis” dotyczyła głównie twórczości powojennej, a także różewiczowskiej analizy zachowań ludzkich podczas wojennych doświadczeń. Odkrywania w człowieku drugiego – monstrualnego oblicza.

- Różewicz był bardzo ważnym pisarzem, ponieważ w bardzo dużej mierze zmienił nasze myślenie o literaturze, poezji, dramacie, teatrze na wielu poziomach. On przede wszystkim stawia pytanie o połączenie etyki i estetyki, sztuki i moralności. To nie jest takie oczywiste, bo my od XIX wieku jesteśmy przyzwyczajani do tego, ze artysta ma czuć się wolny, również mieć wolność obyczajową. Postawić takie pytanie tak, żeby nie zabrzmiało moralizatorsko jest niezwykle trudne. Uważam, że Różewiczowi się to udało, za co go niezwykle cenię – podkreśla dr Agnieszka Skolasińska zajmującą się na co dzień literaturą współczesną na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Piotrkowie Tryb.

Twórczość oraz przemyślenia Różewicza na temat moralności, etyki zachowań ludzkich omówione zostały na podstawie kilku utworów, jak „Lament” z tomu „Niepokój”. Wykładu dr Skolasińskiej przysłuchiwała się młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku.

- Do tej pory nie zbyt interesowałam się twórczością Tadeusza Różewicza, wiem, że pochodził z Radomska i napisał bardzo wiele utworów. W szkole omawiamy wiele utworów, obecnie jesteśmy na poziomie renesansu. Bardzo podoba mi się czytanie utworów poetyckich. Ulubionego poety nie mam, ale czytam dużo poezji – mówi Basia Studniarek uczennica I klasy.
- Kojarzę kilka utworów Różewicza i uważam, że są bardzo ciekawe, np. „Pieśń o końcu świata”. Wolę jednak prozę. Uważam, że takie wykłady są bardzo potrzebne, ponieważ możemy zapoznać się z twórczością takich ciekawych ludzi, jak Tadeusz Różewicz. Jego utwory są niezwykle głębokie i powinniśmy je znać – dodaje uczeń klasy I b Marceli Szyda.

O godz. 18.00 w Miejskim Domu Kultury odbędzie się wieczór z poezją Tadeusza Różewicza pt. „Strącone anioły”.

Więcej o:
wyklad rozewicz rocznica
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE