Radomsko, Łódzkie 21.0o Poniedziałek, 19 Sierpnia 2019

O temblakach broni białej

Kultura i rozrywka
Tomasz Kolmasiak

Temblakom poświęcił 40 lat swojego życia, w swoich zbiorach ma ich ponad 700. Napisał na ich temat dwie książki i kilka artykułów. Mowa o radomszczańskim kolekcjonerze, Kazimierzu Bukowskim.

Nawet wśród miłośników białej broni znajdziemy tylko garstkę pasjonatów tego wyjątkowego elementu uzbrojenia. Temblaki są skrótowo ujmując rodzajem rzemienia łączącego broń białą z ręką. W przypadku wyższych dystynkcji oficerskich, pełnią również rolę ozdobną.

To zupełnie niszowe zainteresowanie, ale Kazimierz Bukowski poświęcił temu kilkadziesiąt lat życia. Posiada sporą kolekcję i wiedzę, którą postanowił przenieść na karty książek. Autorskie powstały do tej pory dwie. Prezentują temblaki polskiej broni białej, ale także te z Austro-Węgier, Czechosłowacji czy Niemiec.

O swojej pasji autor ciekawie opowiadał podczas spotkania autorskiego, 5 listopada w Muzeum Regionalnym w Radomsku. Nie brakło pytań od publiczności, zaciekawionej niuansami tego wyjątkowego hobby.

Na koniec spotkania Krzysztof Zygma, dyrektor Muzeum Regionalnego w Radomsku wręczył pisemne podziękowania członkom Radomszczańskiego Klubu Kolekcjonera (w tym K. Bukowskiemu), którzy udostępnili swoje zbiory na wystawie, która niedawno była prezentowana w placówce.

komentarze