O szlakach rowerowych w powiecie słów kilka

Pierwsze konsultacje w sprawie szlaków rowerowych i tych planowanych i tych już istniejących, przeprowadzono 28 marca w Starostwie Powiatowym w Radomsku. W spotkaniu zorganizowanym przez wicestarostę Jakuba Jędrzejczaka i pracowników urzędu uczestniczyli mieszkańcy miasta. Środowiska rowerowe przedstawiły kilka ciekawych propozycji.

Na pierwsze posiedzenie w sprawie szlaków rowerowych w powiecie radomszczańskim przybyli przedstawiciele radomszczańskich organizacji sportowych, jak rowerowo.pl, czy Kolarsko-Biegowy Klub Sportowy, ale i też niezrzeszeni miłośnicy jednośladów.

Władze starostwa oraz pracownicy, m.in. Biura Promocji Powiatu, Turystyki i Sportu, wysłuchali propozycji mieszkańców na wytyczenie nowych tras rowerowych. Obecnie na terenie powiatu wytyczone zostały dwa szlaki rowerowe: Radomsko-Góra Kamieńsk o długości 56,4 km oraz Rodzinna Trasa Rowerowa o długości 16 km, która przez to, że biegnie leśnymi drogami jest bardzo licznie odwiedzana przez mieszkańców.

Z racji sporego zainteresowania i korzystania z wytyczonych szlaków, władze oraz pracownicy starostwa chcą rozszerzyć szlaki o nowe trasy. Mieszkańcy wśród swoich propozycji tras, mówili m.in. o tym aby nowe trasy biegły przede wszystkim omijając drogi miejskie, gdyż szlaki prowadzone betonowymi drogami nie są dla wszystkich oraz żeby nie były zbyt długie. Trasy miałyby być wyznaczane w tzw. „pętelki”, które pozwalałby na zrobienie, tym którzy tego chcą, krótszego dystansu i zawrócenie do miasta. Zaplanowana centralna stacja miałaby swoje miejsce przy starostwie. Mieszkańcy zaproponowali również aby powstało drugie centrum komunikacyjne zlokalizowane przy dworcu PKP w Radomsku. A to ze względu na to, że wiele osób część trasy pokonuje na rowerze, a np. drogę powrotną planuje pociągiem bądź autobusem. Kolejnym pomysłem powiązanym z poprzednim, było zakupienie przez powiat specjalnej platformy na rowery, w które warto by wyposażyć miejskie autobusy.

Niektórzy na spotkanie przynieśli opracowane przez siebie mapy z proponowanymi trasami. Zwrócono też uwagę, że prócz samej trasy, warto zaznaczyć na mapie jakiego rodzaju są to drogi. Starostwo przyjęło wszystkie propozycje i ustalono, że na powstałym niedawno fanpagu turystycznym „Era Travel” powiatu radomszczańskiego takie propozycje nowych tras będą tam właśnie umieszczane. Wszystko po to, aby każdy mieszkaniec mógł sobie wydrukować i wypróbować nowe trasy. Marcin Kwarta ze Starostwa zachęcał, aby zgłaszać wszelkie propozycje i uwagi do biura. To pozwoli na stworzenie czegoś co będzie się podobało i odpowiadało na rzeczywiste potrzeby mieszkańców.

Spotkanie te mają w konsekwencji spowodować, aby już w przyszłym roku nowe trasy mogły zostać wytyczone.

Mieszkańcy zwrócili też uwagę na kiepskie oznakowanie ścieżek w mieście. Padło zapewnienie ze strony urzędu, że oznakowanie ścieżki na ulicy Sucharskiego zostanie w niedługim czasie poprawione.

Kolejne spotkanie wstępnie zaplanowano na maja 2019. O konkretnej dacie poinformuje starostwo na swoich stronach.

Więcej o:
starostwo powiatowe radomsko szlaki rowerowe radomsko
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE