W poniedziałkowe popołudnie w holu Miejskiego Domu Kultury w Radomsku odbyło się spotkanie, na którym wraz z zaproszonymi gośćmi z Warszawy rozmawiano o prawach imigrantów i uchodźców. Rozmowie towarzyszyła wystawa „Witamy” prezentująca portrety ludzi z greckiej wyspy Lesbos, którzy od lat angażują się w pomoc uchodźcom i samych uchodźców. Wyświetlono również film „Eldorado” poświęcony tej tematyce.
Do spotkania doszło dzięki zaproszeniu lokalnej grupy Amnesty International z Radomska. Zaproszeni goście z Warszawy to Aleksandra Fertlińska z Amnesty International Polska oraz Umedakhon Bobojonova z Tadżykistanu (obecnie asystentka międzykulturowa z Fundacji dla Somalli). Panie przedstawiły obecną sytuację uchodźców i uchodźczyń w Polsce. Również odpowiadały na nurtujące uczestników pytania związane z problematyką migracyjną.
- Cieszymy się, że możemy porozmawiać z mieszkańcami Radomska o tym, jaki jest ich stosunek do sytuacji uchodźców i imigrantów w Polsce i w Europie. Co można zrobić w tym obszarze? Co myślą o tym temacie? Jak się odnajdują w tym kontekście? Chcielibyśmy podczas tej dyskusji poruszyć te obszary związane z prawami uchodźców i imigrantów, którym zajmuje się Amnesty International. Także porozmawiać w jaki sposób każdy z nas może przyczynić się do tego, że być może komuś kto znalazł się w trudniejszej sytuacji można choć trochę pomóc, wesprzeć, zadbać o ty by jego prawa były chronione
- mówiła Aleksandra Fertlińska, z Amnesty International Polska.
Wcześniej można było obejrzeć szwajcarski film „Eldorado” Markusa Imhoofa. Film opowiada o losach uchodźców przybywających do Europy, który przeplatany jest osobistymi historiami reżysera.
Wystawę „Witamy” można oglądać w holu MDK do 1 marca 2019 roku.