O Powstaniu Styczniowym w muzeum w Radomsku

O Powstaniu Styczniowym w muzeum w Radomsku Fot. Muzeum Regionalne

W niedzielę 16 lutego, w Galerii Muzeum w Radomsku odbyło się spotkanie z Grzegorzem Mieczyńskim, członkiem Polskiego Towarzystwa Historycznego oddział w Radomsku. Tytuł wystąpienia to „Opanowanie Radomska przez oddział Teodora Cieszkowskiego 14 marca 1863 – najnowsze ustalenia”.

Przez półtorej godziny prelegent opowiadał o okolicznościach i samym przebiegu akcji, a także o dalszych losach powstańców. Przy okazji sprostował, opierając się na solidnej kwerendzie źródłowej, kilka mitów związanych z Powstaniem Styczniowym w naszym mieście. Po raz pierwszy powstańcy wkroczyli do miasta w nocy z 23 na 24 stycznia 1863 roku. Ponownie właśnie w marcu, kiedy zabrali na potrzeby powstania kasę magazynu solnego. Do tej pory uważano, że takiej akcji dokonano dwukrotnie, rabując też kasę miejską.

Grzegorz Mieczyński wyjaśnił też okoliczności powstania krzyża przy klasztorze. Nie postawiono go w czasie powstania, ale wcześniej, na pamiątkę wydarzeń w Warszawie w styczniu 1861 r.  Grzegorz Mieczyński zapowiada książkę o powstaniu w Radomszczańskiem, ale to nastąpi najwcześniej w przyszłym roku.

Więcej o:
muzeum radomsko muzeum regionalne w radomsku grzegorz mieczyński
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE