Stan finansów Powiatu, inwestycje na powiatowych drogach i zakres wsparcia przedsiębiorców w czasach pandemii – to jedne z ważniejszych zagadnień poruszanych podczas posiedzenia Komisji Rozwoju Powiatu, Rolnictwa i Ochrony Środowiska Rady Powiatu Radomszczańskiego. Obrady przeprowadzono w trybie zdalnym w poniedziałek 11 maja.
Komisja przyjęła rezygnację radnego Michała Koskiego (złożoną podczas poprzedniej komisji) i odwołała go z funkcji Wiceprzewodniczącego Komisji Rozwoju Powiatu, Rolnictwa i Ochrony Środowiska. Nowym przewodniczącym komisji został Wojciech Ślusarczyk (7 głosów za, 4 – wstrzymujące).
Analizowano także informację na temat wsparcia przedsiębiorców, prowadzonego w ramach tarczy antykryzysowej, przedstawioną przez Łukasza Więcka, dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Radomsku Łukasza Więcka.
- Powiatowy Urząd Pracy stanął na wysokości zadania – taką opinię zgodnie prezentowali przedstawiciel Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców Zbigniew Łyczko oraz powiatowi radni.
By jak najlepiej i jak najszybciej przekazać finansowe wsparcie przedsiębiorcom, urzędnicy radomszczańskiego pośredniaka współpracują z Cechem RiP, RIPH oraz lokalnymi biurami rachunkowymi. PUP pozostał otwarty dla klientów, a jego urzędnicy rozpatrywali wpływające wnioski od godz. 4. rano do 19. wieczorem, także w niedziele i święta.
Dzięki sprawnej pracy załogi radomszczańskiego PUP do przedsiębiorców z terenu naszego powiatu w ciągu ostatnich tygodni trafiło już 18,3 mln złotych wsparcia. Z 4,6 tysięcy wniosków o tzw. szybkie pożyczki dla firm, zrealizowano już 4,3 tysiące (do końca tego tygodnia rozpatrzonych ma zostać 95 proc. złożonych wniosków).
Trwa wypłacanie pomocy dla samozatrudnionych (załatwiono 200 z 400 wniosków) oraz dla pracodawców (wypłacono już wsparcie w wysokości 1,5 mln zł).
- Obserwujemy wzrost liczby bezrobotnych. W stosunku do grudnia wzrosła ona o około 500 osób (obecnie 2806 zarejestrowanych). Ale oblężenia urzędu nie ma. Nie można mówić, że zawalił się rynek pracy – ocenia dyrektor Więcek.
Dyrektor PUP przewiduje, że jeśli wzrośnie kwota zasiłku, może zacznie powiększyć się liczba osób, które zarejestrują się jako bezrobotni.
Tematem obrad był także stan dróg powiatowych po sezonie zimowym 2019/2020. Jak wynika z raportu przygotowanego przez Wydział Zarządzania Drogami, stan techniczny nawierzchni jezdni na większości dróg powiatowych jest niezadowalający. Wymagają one przeprowadzenia remontu (w formie nakładki) lub nawet przebudowy.
- Takie zabiegi powinny być prowadzone na każdej drodze raz na 15 - 20 lat w zależności od jej konstrukcji. W przeciwnym razie zwiększa się liczba ubytków w nawierzchniach. Ubytki pojawiają się w ciągu całego roku kalendarzowego, ale najwięcej jest ich po okresie zimowym – tłumaczył Aleksander Broszkowski, Naczelnik Wydziału Zarządzania Drogami Starostwa Powiatowego w Radomsku.
Cząstkowe remonty dróg zniszczonych po sezonie zimowym są już na finiszu. Choć miniona zima był wyjątkowo łagodna i tak narobiła sporo szkód w nawierzchni. W tym roku na wyrównywanie dziur i nierówności na 430 kilometrach dróg Powiat wyda około 1,2 mln złotych. W ramach tych prac uzupełniono między innymi ubytki nawierzchni na drodze z Wielgomłyn do Silnicy, na drodze Przedbórz - Grobla - Taras – Faliszew oraz drodze Przedbórz – Piskorzeniec.
Radni dyskutowali także o potrzebie uaktualnienia dokumentu dotyczącego oceny stanu technicznego dróg powiatowych na terenie powiatu radomszczańskiego.
Oto inwestycje zrealizowane na drogach powiatowych w ciągu ostatnich 15 miesięcy:
1. Przebudowa drogi powiatowej nr 3948E - ul. Jagiellońska w Radomsku na długości 699 oraz budowa ronda
2. Przebudowa drogi powiatowej nr 3935E odcinek Anielin - Dziepółć na długości 1300 m + 290 m
3. Przebudowa drogi powiatowej nr 3923E odcinek Kodrąb - Lipowczyce na długości 470 m + 600 m
4. Przebudowa drogi powiatowej nr 3934E - ul. Prymasa Wyszyńskiego W Radomsku na długości 770 m
5. Przebudowa drogi powiatowej nr 3927E W miejscowości Kolonia Lgota na długości 350 m
6. Przebudowa drogi powiatowej nr 3903E w miejscowości Piaski na długości 330 m
7. Przebudowa drogi powiatowej nr 3907E W miejscowości Grodzisko – skrzyżowanie
8. Remont drogi powiatowej nr 3910E Przedbórz - Piskorzeniec na długości 1115 m
9. Przebudowa most w ciągu drogi powiatowej nr 392lE w miejscowości Faliszew.
- Niestety, nie wiadomo, ile podobnych prac da się przeprowadzić w tym roku, ponieważ sytuacja finansowa powiatu jest gorsza niż to wynikało z planów. Subwencja oświatowa jest jeszcze niższa, o 144 tysiące złotych, od kwoty przekazanej przez Ministerstwo Finansów i MEN w październiku 2019 r. Za cztery miesiące 2020 roku otrzymaliśmy prawie 1,7 miliona złotych mniej udziału w podatkach PIT. Szacowany jest ubytek dochodów w podatku od osób prawnych CIT i udział w partycypacji dochodów Skarbu Państwa za zadania realizowane przez starostwo – wylicza starosta Beata Pokora.
Komisja pozytywnie zaopiniowała sprawozdanie Zarządu Powiatu z wykonania budżetu Powiatu za 2019 rok w dziale: rolnictwo i łowiectwo, leśnictwo, transport oraz gospodarka mieszkaniowa.
(info: Starostwo Powiatowe w Radomsku)