O czym pamiętać przy zakupie samochodu?

O czym pamiętać przy zakupie samochodu?

Zakup pojazdu to wielkie wydarzenie, pełne emocji i stresu przed pomyłką. Łatwo wtedy o pochopne decyzje oraz popełnienie typowych błędów. W tym tekście opowiemy Ci o kilku najważniejszych kwestiach, o których powinieneś koniecznie pamiętać przy zakupie samochodu.

Dostałem kluczyki i co dalej?

Transakcja przeszła bez większych komplikacji, pieniądze zostały przekazane byłemu właścicielowi auta i możesz już ruszać w drogę. Czy jednak spotkanie ze sprzedawcą i podpisanie umowy to wszystkie obowiązki, jakie ciążą na Tobie jakie kupującym? Otóż nie. Poniżej znajdziesz wszystko, co musisz załatwić po zakupie auta.

1. Zapłać podatek

W przypadku, gdy samochód, który kupiłeś, jest wart więcej niż 1000 zł, konieczne będzie zapłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych. Żeby tego dokonać, musisz pobrać ze strony Urzędu Skarbowego formularz PCC-3, wydrukować, wypełnić i zanieść do odpowiedniego US. Podczas składania czeka Cię też konieczność uiszczenia opłaty. Jeśli chodzi o sam podatek, to jego wysokość jest zależna od wartości pojazdu i wynosi 2% ceny pojazdu zawartej w umowie kupna-sprzedaży. Jeśli szukasz gotowego wzrou umowy, to możesz ściągnąć go tutaj: https://najtaniejuagenta.pl/umowa-kupna-sprzedazy-samochodu-pobierz-wzor-pdf-doc/

Na opłacenie podatku masz 14 dni.

2. Zarejestruj auto

Następnym przystankiem po Urzędzie Skarbowym powinien być Wydział Komunikacji Urzędu miasta lub Starostwa Powiatowego. Teraz czeka Cię przerejestrowanie. Żeby tego dokonać, musisz mieć przy sobie:

- dowód własności pojazdu (faktura lub umowa kupna-sprzedaży),

- dowód rejestracyjny auta (powinieneś go otrzymać od poprzedniego właściciela),

- kartę pojazdu,

- dowód tożsamości lub pełnomocnictwo,

- potwierdzenie zawarcia umowy OC,

- dowód uregulowania wszelkich opłat.

 Pojazd powinien zostać zarejestrowany w terminie 30 dni od jego zakupu.

3. Wykup OC

W momencie kupienia samochodu przechodzą na Ciebie wszelkie obowiązki związane z posiadaniem pojazdu. Jednym w takich obowiązków jest zawarcie umowy OC. Pamiętaj, że auto nie musi mieć ważnej polisy w dniu zakupu, co skutkuje tym, że od razu po podpisaniu dokumentów powinieneś zawrzeć umowę z ubezpieczalnią. W przypadku gdy samochód ma ważną polisę, masz do wyboru dwie możliwości:

- przepisać polisę na siebie - zmienią się tylko dane adresowe,

- zrezygnować z polisy i wykupić nową - zostanie dla Ciebie przygotowana oferta pasująca do Twojej historii jazdy oraz innych czynników.

UWAGA!

Pamiętaj, że ubezpieczenie OC przejęte od poprzedniego właściciela nie przedłuża się automatycznie po zakończeniu umowy, a wygasa. Nie zapomnij więc wtedy wykupić swojej polisy OC. Sprawdź więcej informacji o ubezpieczeniach komunikacyjnych - http://ubezpieczenie24.org/category/ubezpieczenia-komunikacyjne/.

Podsumowanie

Jak widzisz, na kupującym spoczywa kilka obowiązków, których musi dopełnić po zakupie auta. Pocieszeniem jest jednak fakt, że większość z nich można załatwić w dosyć krótkim czasie i stosunkowo niskim nakładem finansowym. Pamiętaj jednak, że opłacenie podatku, wyrejestrowanie i zawarcie umowy OC są obowiązkowe dla każdego.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE